Památky ve Velké Bíteši

Kostelní tvrz sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

kostel 2013_09_copyVýznamnou historickou památkou a dominantou města je opevněný kostel svatého Jana Křtitele

Komplex kostelní tvrze sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši představuje ojedinělou stavební památku ve vrcholně gotickém stylu. 

Masarykovo náměstí ve Velké Bíteši

náměstí svrchu2Náměstí je památkově chráněno od roku 1958. Jedná se o nejstarší část města, která se, co do velikosti, od dob svého vzniku téměř nezměnila. Podélné prostorné náměstí je vroubené měšťanskými domy, z něho vybíhají dvě ulice ke kostelu, který dominuje tomuto uskupení.

 

Možnosti parkování
Při návštěvě města lze zaparkovat auto na Masarykově náměstí v parkovací zóně:
- pondělí - pátek 7.00 - 17.00 hod - krátkodobě s použitím parkovacího kotouče 2 hodiny zdarma,
- soboty, neděle, svátky - parkování zdarma neomezenou dobu
Více o parkování najdete ZDE.

Památkově chráněné domy na náměstí

RADNICERadnice

Tradiční středisko městské samosprávy představuje v horní části náměstí již od sklonku středověku budova radnice. Radnice je na témže místě doložena již od roku 1480. 

Patrový dům s nápadnou vížkou osazenou hodinami převyšoval okolní zástavbu. Svoji současnou podobu získala budova v roce 1886, kdy na původních sklepeních byla vystavěna nová budova v neorenesančním stylu podle návrhu architekta Móra Kalliny pro potřeby tehdy vznikajícího bítešského Okresního soudu.

Ostatní památky

 

Dům č. p. 117 - ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA, BÝVALÁ "KURIE"

zuš 2Dům č. p. 117 v Hrnčířské ulici u kostela býval poplužním dvorem starobrněnského kláštera. Město jej zakoupilo v roce 1715 od hraběte z Collalto. Od roku 1790 budova sloužila pro účely školy, u které byl v roce 1878 přistavěn zadní trakt. Od 90. let 20. století zde sídlí Základní umělecká škola.