Památky ve Velké Bíteši

Kostelní tvrz sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

kostel 2013_09_copyVýznamnou historickou památkou a dominantou města je opevněný kostel svatého Jana Křtitele

Komplex kostelní tvrze sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši představuje ojedinělou stavební památku ve vrcholně gotickém stylu. 

Masarykovo náměstí ve Velké Bíteši

náměstí svrchu2Náměstí je památkově chráněno od roku 1958. Jedná se o nejstarší část města, která se, co do velikosti, od dob svého vzniku téměř nezměnila. Podélné prostorné náměstí je vroubené měšťanskými domy, z něho vybíhají dvě ulice ke kostelu, který dominuje tomuto uskupení.

 

Památkově chráněné domy na náměstí

RADNICERadnice

Tradiční středisko městské samosprávy představuje v horní části náměstí již od sklonku středověku budova radnice. Radnice je na témže místě doložena již od roku 1480. Patrový dům s nápadnou vížkou osazenou hodinami převyšoval okolní zástavbu. Svoji současnou podobu získala budova v roce 1886, kdy na původních sklepeních byla vystavěna nová budova v neorenesančním stylu podle návrhu architekta Móra Kalliny pro potřeby tehdy vznikajícího bítešského Okresního soudu.

Ostatní památky

 

Dům č. p. 117 - Základní umělecká škola


Dům č. p. 117 v Hrnčířské ulici u kostela býval poplužním dvorem starobrněnského kláštera. Město jej zakoupilo v roce 1715 od hraběte z Collalto. Od roku 1790 budova sloužila pro účely školy, u které byl v roce 1878 přistavěn zadní trakt. Od 90. let 20. století zde sídlí Základní umělecká škola.

budova zuš

 

Památník padlýchNa Náměstí Osvobození u kostela vytvořil František Machatý v roce 1926 pomník padlých.

 

 

 

 

 

 ZÁKLADNÍ ŠKOLA - TIŠNOVSKÁ

zš tišnovská_revitalizaceK dalším pozoruhodným stavbám se řadí nově zrekonstruovaná základní škola, se svou obnovenou historizující fasádou z roku 1904 a na ní navazující přístavba z roku 1962, která byla přestavěna a rozšířena do podoby novodobého moderního objektu s prvky funkcionalismu.

Výjimečná bronzová socha Jana Ámose Komenského v nadživotní velikosti umístěna před hlavním vchodem do budovy prvního stupně základní školy, je dílem moravského sochaře a malíře Nikose Armutidise. (vytvořil např. bustu V. Menšíka na ZŠ v Ivančicích) a nese nápis:

"Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost."