Cykloturistika

Cyklotrasy, procházející přímo přes Velkou Bíteš:

  • cyklotrasa 5170 – Velká Bíteš – Ivančice
  • cyklotrasa 5181 – Velká Bíteš – Skřipina
  • cyklotrasa 5235 – Velká Bíteš – Zvole (u Bystřice nad Pernštejnem)

Samozřejmě se v okolí dá napojit na další značené cyklotrasy nebo využít méně frekventované silnice a polní cesty.

CZ-IS21b Směrová_tabulka_pro_cyklistySíť cyklotras zatím není na Bítešsku příliš rozvinutá.

Nejbližší cyklostezkou je Mlynářská stezka č. 5061, která začíná v Novém Městě na Moravě, pokračuje do Ostrova nad Oslavou, dále přes obec Vídeň kolem vodní nádrže Mostiště do Velkého Meziříčí a potom údolím řeky Oslavy až do Náměště nad Oslavou. Odsud trasa vede přes Dukovany do Jevišovic, Plavče a do Kravska. U Lesné vstupuje Mlynářská stezka na území NP Podyjí a končí za Čížovem. Tématická cyklotrasa Mlynářská stezka měří 170 km.

Víte, jaký je rozdíl mezi cyklostezkou a cyklotrasou?
Cyklostezka je cesta vybudována speciálně pro cyklisty. Může být i smíšená, tedy cesta vyhrazená pro cyklisty i chodce. Většinou je asfaltová. Zato cyklotrasa je pouze vyznačená cesta cyklistickými značkami a ukazuje cyklistům, kudy jet.

Velkobítešsko-mapa

 

Cyklistům doporučujeme výbornou mapu turistických a cykloturistických tras VELKOBÍTEŠSKO v měřítku 1:25.000, kterou je možné si zakoupit v Turistickém informačním centru nebo na našem eshopu, a kde jsou nejbližší cyklotrasy zakreslené.

 

 

 

Před nějakým časem vypracoval Karel Smolík z Velké Bíteše pro Bítešsko tipy na výlety na kolech. Některé jeho rady, tipy a cenné zkušenosti z výletů si můžete přečíst níže, počínaje článkem Výlety na kolech – tipy zkušeného cyklisty.

průvodceTaké jsme díky panu Smolíkovi a panu Koukolovi vydali řadu čtyř průvodců – Průvodce Bítešskem na kolech za smírčími kameny (svazek II), Průvodce Bítešskem na kolech vzhůru k pramenům (sv. III), Průvodce na kolech vzhůru k rozhlednám (sv. IV) a Průvodce Bítešskem na kolech vzhůru k hradům (sv. V).

Tyto brožurky jsou k dostání v Turistickém informačním centru nebo si je můžete stáhnout na našem webu v sekci Naučné stezky ZDE. ________________________________________________________________________________________________________________________

 

Z VELKÉ BÍTEŠE NA SKŘIPINSKÝ MLÝN - 24 km

Památník posledního_vlka_Jindřichov_mapy.cz_DanaCYKLOTRASA č. 5181

Středně obtížná cyklotrasa, vhodná pro MTB a trekingová kola. Vede po silnicích II. a III. třídy, účelových komunikacích, s povrchem asfaltovým, zpevněným i nezpevněným.

 
 
 PRŮBĚH CYKLOTRASY

začátek   Velká Bíteš
  3.00 km  Demáčky
  4.00 km  Jindřichov u Velké Bíteše
  9.00 km  Jinošov (478 m.n.m.)
13.00 km  Kralice nad Oslavou (432 m.n.m.)
16.00 km  Březník
19.00 km  Kuroslepy (334 m.n.m.)
24.00 km  Skřipinský mlýn

KRAJINOU RYBNÍKŮ - Z OSOVÉ BÍTÝŠKY NA SEVER A ZPĚT – 42 km

Vlkovský rybník_mapy.czJ.Polách2015

 

 

 

 

PRŮBĚH CYKLOTRASY

začátek    Osová Bítýška (524 m. n. m.)
11.1 km   Níhov (474 m. n. m.)
14.6 km   Borovník
20,9 km   Nová Ves (537 m. n. m.)
23.9 km   Dolní Libochová (483 m. n. m)
30.6 km   Křižanov (527 m. n. m)
42.4 km   Osová Bítýška

DO ÚDOLÍ BÍLÉHO POTOKA NA KOLE - 45 km

Bílý potok_T.Pisarčík2023Údolí Bílého potoka je přírodním parkem a zahrnuje téměř 15 km dlouhý úsek potoka, který zde protéká zalesněným, místy skalnatým údolím.

Cesta vede podél potoka z jednoho břehu na druhý. Všude jsou lávky pro pěší, ale většinou je vedle lávky i mělký brod.

Co se týče túry na kole, jde o terén náročnější, proto je nutné zvážit, zda jsme schopni jej na kole bez větších problémů absolvovat. Určitě by nebylo příliš vhodné vzít na tento výlet např. vícečetnou rodinu s malými dětmi. 

CYKLOVÝLET Z VELKÉ BÍTEŠE DO VELKÉHO MEZIŘÍČÍ A ZPĚT – 63 km

Z jednoho města do druhého nemusíte jet jenom po hlavní silnici. Nabízíme cyklotrasu, která je sice dlouhá, ale plná zajímavých a krásných míst.

Obtížnost: střední, vhodné pro horská kola, treková kola
Komunikace: lesní cesty, polní cesty, asfalt

PRŮBĚH CYKLOTRASY
- začátek Velká Bíteš, náměstí
4,7 km Vlkov
5,9 km Osová
7,9 km Ondrušky
18,1 km Křižanov (526 m n. m.)
22 km Sviny
24,4 km Lhotky
28,1 km Velké Meziříčí, náměstí
32,9 km rozcestí Nesměř – hájovna
38,1 km Oslava
40,8 km Tasov
45,3 km Jabloňov
48,4 km rozcestí Březejcký les
50,8 km Ronov
55,5 km Osová Bítýška
58,9 km Bezděkov
60,7 km Nové Sady
63,3 km Velká Bíteš

TEMATICKÉ CYKLOSTEZKY KOLEM OSLAVAN

templářská 5str_upravenáProtože těsně sousedíme s Jihomoravským krajem, vedou kolem Bítešska také jihomoravské cyklotrasy. Systém cyklotras, na které navazují tematické cyklostezky byl vybudován na jihozápadním Brněnsku.

Páteřní cyklotrasy spojují šest okresů v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina. Tři cyklotrasy vedou ve směru sever – jih a spojují Tišnovsko a Žďársko s Břeclavskem a Znojemskem. Dvě cyklostezky ve směru západ – východ propojují Třebíčsko s Brnem a Brněnským venkovem. Navazují na vinařské cyklostezky a cyklostezku Brno - Vídeň.

Tematické stezky začínají v Oslavanech
V Oslavanech, které leží na cyklotrase č. 5170 (Velká Bíteš – Moravský Krumlov) a č. 5173 (spojovačka mezi všemi páteřními cyklotrasami) začínají a končí čtyři tématické okruhové cyklostezky - TEMPLÁŘSKÁ, HORNICKÁ, PIVOVARSKÁ A ENERGETICKÁ CYKLOSTEZKA.

Templářská s modrým, Hornická s červeným, Pivovarská se zeleným a Energetická s bílým pásovým značením. Cyklostezky jsou vhodné pro horská a krosová kola, neboť vedou po silnici i terénem.

Hornická cyklostezka_obrázekmapy

 

Cyklostezky procházejí krásnými romantickými údolími přírodních parků na řekách Oslavě a Jihlavě, zalesněnou krajinou kolem zřícenin starých hradů. Na severu spojují údolí Oslavy s Bílým potokem, kde se Hornická cyklostezka napojuje na Železnou cestu Mikroregionu Domašovsko. Na západě navazují na cyklostezky v údolí Chvojnice. Pivovarská cyklostezka spojuje Zámecký pivovar Oslavany s Dalešickým pivovarem filmových Postřižin.

Mapy všech čtyř tématických cyklostezek si můžete stáhnout na stránkách města Oslavany 

 

 

 

Výlety na kolech - tipy zkušeného cyklisty

Cyklisté v Osové Bítýšce před kostelemInformační centrum mě požádalo, abych dal tipy na zajímavé výlety na kolech do okolí našeho města. V rámci Seniorklubu jsem v minulých letech zorganizoval téměř 90 skupinových výletů, které našly oblibu nejen u seniorů, ale také u ostatních věkových skupin.

Proč takový zájem o cykloturistiku? Je to potřeba pohybu, únik z přetechnizovaného prostředí a určitě také trochu i móda. Ale vidím i další důvod. Do vzdálenosti 5 až 10 km od města jsme už toho hodně prošli, pokud sedneme do auta, pak, aby to stálo zato, vyjedeme už do vzdálenějších míst. Ale co ve vzdálenosti 5 až 20 km od města, to je pro mnohé oblast neznámá a přitom je tam tolik zajímavých míst. A dá se to na kole zvládnout v jednom dni, nebo za odpoledne.

Tam bych doporučil několik tipů na výlet na kolech, kde se mi to zvláště líbilo.

Kde pramení potok Bítýška?

P2250011

Přes Osovou Bítýšku, Ronov a Březejc k prameni potoka Bítýška

Délka trasy: cca 30 km


Přiznejme si, že každého z nás už napadlo, kde asi pramení ten náš „ bítešský potok“?

Není to tak složité, jeďme se tam podívat. Poctivé by bylo jet stále podél potoka a sledovat, jak se mění. V žádném případě však nejezděte přes Zlámance do Osové Bítýšky, to se snad nedá projít ani pěšky.