ZASTUPITELSTVO MĚSTA 12. 6.- ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ!
31. 05. 2023
Městský úřad Velká Bíteš informuje,
že 12. června 2023 v 16.00 hodin se koná zasedání Zastupitelstva města Velká Bíteš,
a to ve výstavní síni Klubu kultury ve Velké Bíteši, Masarykovo náměstí 5.
Program zasedání bude veřejnosti upřesněn na webových stránkách města před jeho konáním.
Město Velká Bíteš
NOC KOSTELŮ - 2. 6.
30. 05. 2023
Farnost Velká Bíteš zve na NOC KOSTELŮ v chrámu sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši, která se uskuteční 2. června 2023.
Program začíná v 16.30 aktivitami pro děti, v 18 hod bude sloužena mše svatá, od 18.45 h poběží večerní pásmo.
OCHOTNICKÝ FESTIVAL
29. 05. 2023
Informační centrum a Klub kultury připravilo na měsíc červen
MINIFESTIVAL AMATÉRSKÝCH DIVADEL.
Ten se letos poprvé představí na městském pódiu ve střední části Masarykova náměstí ve Velké Bíteši.
ZÁJEZD DO PRAHY - 7. 6.
29. 05. 2023
Bítešské muzeum ve spolupráci s klubem kultury si vám dovoluje nabídnout poznávací
ZÁJEZD DO PRAHY.
Náplní poznávacího zájezdu, který proběhne ve středu 7. června, budou prohlídky Národního památníku na Vítkově a nových expozic Armádního muzea Žižkov.
Program zájezdu se uskuteční pod vedením doktora Jaroslava Sojky, historika umění.
Sraz účastníků zájezdu je plánován na 7:30 hodin na náměstí před budovou radnice; návrat zpět do Velké Bíteše plánován na 19:30 hodin.
Nutná je registrace předem, a to na tel. 607 007 620 nebo mailu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
.
Cena zájezdu: dospělý 560 Kč; senioři 65+ 520 Kč
PROGRAM:
7:30 odjezd z Velké Bíteše
10:30 příjezd do Prahy
11:00 – 13:00 památník na Vítkově
13:00 – 14:00 pauza
14.00 – 17:00 VHU – Armádní muzeum Žižkov
17:30 – 17:45 odjezd z Prahy

Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově je funkcionalistický památník, jehož hrubá stavba byla postavena v letech 1929-1933 na vrchu Vítkově v Praze podle projektu Jana Zázvorky. Hlavním účelem mělo být uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války.
Rozšířen byl v letech 1946-1949. Mezi lety 1954-1962 bylo v památníku umístěno mauzoleum Klementa Gottwalda. V nově rekonstruovaném památníku se nacházejí uložené ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace, a také stálá expozice Křižovatky české a československé státnosti, která zachycuje historické okamžiky od vzniku Československa v roce 1918, dále podepsání mnichovské dohody v roce 1938 a období Protektorátu Čechy a Morava, komunistický převrat roku 1948, invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a následnou federalizace Československa, pád komunismu stejně jako zánik Československa roku 1992. K dispozici je také vyhlídka na střeše hlavní budovy. Památníku dominuje monumentální jezdecká socha Jana Žižky a návštěvníci si mohou odpočinout v tamější kavárně s panoramatickou vyhlídkou na Prahu.
Armádní muzeum Žižkov
Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. Muzeum Památníku osvobození bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1932, v letech 2018-2022 prošel celý komplex budov generální rekonstrukcí, při které byly také vytvořeny zcela nové expozice. Ty mapují v sedmi samostatných částech vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti. Výstavní plocha expozic zabírá na 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech, vystaveno je přes sedm tisíc exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Mnohé exponáty patří k naprostým historickým unikátům. Nedílnou součástí expozic muzea je také početná řada audiovizuálních prostředků. Armádní muzeum Žižkov se řadí k nejmodernějším i nejvyspělejším muzejním institucím svého druhu v Evropě, návštěvníkům nabízí komplexní vědomostní, informační i emocionální zážitek. Součástí muzea je také unikátní Café Kupka nacházející se v nejvyšším patře jedné z budov; z kavárny a její venkovní terasy je výhled na velkou část historického centra Prahy a Pražský hrad.
Letní jarmark se opět vydařil
22. 05. 2023
Jménem Spolku rodičů a přátel školy Sadová děkujeme všem dětem, rodičům i prarodičům, kteří věnovali své výrobky a výpěstky k prodeji na školním letním jarmarku.
Děkujeme paním učitelkám za jejich nápady a vyrábění s dětmi. Velkou zásluhu měli všichni, kteří pomohli s přípravami a prodejem.
SPORTOVNÍ LÉTO PRO CELOU RODINU
22. 05. 2023
Během letních měsíců bude probíhat ve Velké Bíteši na fotbalovém stadionu
SPORTOVNÍ LÉTO pro celou rodinu.
Začínáme již v červnu, a to ve čtvrtek 8. 6. Dalšími termíny je čtvrtek 22. 6. a čtvrtek 13. 7., a to vždy od 17 hod.
Sportovní soutěže - malá kopaná, dětský baseball a pentaque.
Kategorie - rodiče s dětmi, mladí, starší, senioři, můžete si postavit svůj tým, nebo až na hřišti se k někomu přidat.
Přijďte si s námi zasportovat, těšíme se na vás.

BRNĚNSKÝ VARHANNÍ FESTIVAL - SEONA MUN - 20. 6.
18. 05. 2023
V rámci Brněnského varhanního festivalu 2023, který se koná v termínu 31. května – 7. července 2023 se bude ve Velké Bíteši konat doprovodný koncert,
a to v úterý 20. června v 19 hod v kostele sv. Jana Křtitele.
Na koncertě vystoupí korejská varhanice Seona Mun, vítězka loňské Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka.
Letošní festival nese podtitul Století s varhanami. Osm koncertů v Brně rozezní královské nástroje v jezuitském kostele, v Červeném kostele, v kostele sv. Tomáše, v kostele sv. Augustina a také krásné barokní varhany v Loretě.
KAMENY ZMIZELÝCH VE VELKÉ BÍTEŠI
17. 05. 2023
Zde žil Karel Fuchs, zavražděn 1942 v Osvětimi. To od květnového pondělí, výročí konce 2. světové války, říká kolemjdoucím jedna ze čtyř třpytivých destiček se jmény členů rodiny Fuchsových, které se objevily před domem čp. 86 na náměstí ve Velké Bíteši.
Kameny zmizelých připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Ve velké většině případů se jednalo o osoby židovského původu. Kameny zmizelých se zpravidla nacházejí před posledním místem pobytu obětí.
V písemných materiálech uložených v bítešském muzeu se dozvídáme:
Tažení proti židům se začalo objevovat brzy po okupaci. V Bíteši žila jen jedna židovská rodina – Fuchsova. Ostatní židé se od nás odstěhovali již dříve nebo jejich rodiny vymřely. Karel Fuchs žil se svou ovdovělou matkou a dvěma sestrami v domě na náměstí čp. 86.
Zde provozoval obchod s pivem a jeho sestry vedly výčep lihovin. Byl to společenský člověk, sokol, sportovec. Na podniku se nejdříve objevil nápis „Židovský obchod", česky i německy, potom začal Karel Fuchs nosit na kabátě žlutou hvězdu s nápisem „JUDE" - Žid. Počal se skrývat před lidmi a jen v dobu určenou pro židy chodil nakupovat životní potřeby do obchodů. Postupem doby mu byl zabaven majetek, živnost likvidována a rodina odtransportována do koncentračních táborů v Terezíně a Osvětimi.
Matka z dcerami byla 18. 5. 1942 deportována transportem z Třebíče do Terezína. Syn Karel byl deportován pravděpodobně jiným dodnes neznámým transportem, údajně přímo do Osvětimi. Záznamy a paměti o jejich dalším osudu se různí. Každopádně faktem zůstává, že se do Velké Bíteše z koncentračních táborů již nikdy nevrátili.
Pietní akt položení Kamenů zmizelých se uskutečnil v pondělí 8. května v 16 hodin. Promluvil a židovskou modlitbu za zemřelé pronesl čestný host JUDr. Jáchym Kanárek, předseda brněnské židovské obce a starostka Města Velké Bíteše Ing. Markéta Lavická.
Život a osud členů rodiny Fuchsových přítomným připomenuli žáci bítešské základní školy Zdislava Chadimová, Viktorie Hanzelková, Noemi Jelínková, Nela Pražáková, Karolína Vrbová a Adam Pokorný, dále pak svou řeč pronesl Mgr. David Dvořáček za Sbor dobrovolných hasičů města Velké Bíteše. Přítomni byli také zástupci České obce Sokolské – TJ Sokol Velká Bíteš a Červeného kříže. Akt pokládání Kamenů zmizelých hudebně doprovodil Jaromír Smrž – housle a Otto Hasoň - kytara skladbou z filmu Schindlerův seznam a židovskou písní Yoshke, yoshke.
Při příležitosti dne konce 2. světové války pronesl Otec Bohumil Poláček z bítešské římsko-katolické farnosti modlitbu za oběti všech válek a závěrem tohoto pietního odpoledne proběhlo položení věnce k pomníku TGM znovu obnoveného před budovu bítešské radnice v roce 1991.
Ivo Kříž
Fotografie z akce najdete ve FOTOGALERII.
MULTIFUNKČNÍ HŘIŠTĚ JE OTEVŘENO
16. 05. 2023
V pátek 12. května 2023 odpoledne se sešli zástupci města, členové sportovních oddílů a veřejnost, aby slavnostně otevřeli MULTIFUNKČNÍ HŘIŠTĚ na ulici U Stadionu ve Velké Bíteši.
Hřiště bylo otevřeno slavnostním výkopem. Poté se slova ujal zastupitel Ing. Milan Vlček, který zhodnotil průběh realizace hřiště, popsal historii daného projektu od počátku a popřál více takových sportovišť městu Velká Bíteš.
Na pana Vlčka navázala paní starostka Ing. Markéta Lavická, která všechny přítomné informovala o aktivitách, které město v letošním roce na hřištích pro veřejnost bude realizovat: doplnění herních prvků – trampolína na workoutovém hřišti; obměna houpaček na hřištích v Chobůtkách a ulici u stadionu, běžná údržba – natření prvků barvou.
BÍTEŠSKÉ TRHY - 16. 5.
15. 05. 2023
Informační centrum a Klub kultury Velká Bíteš váz zvou na tradiční BÍTEŠSKÉ TRHY,
které se uskuteční v úterý 16. května 2023 na Masarykově náměstí od 8.00 hod.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ - ZŠ VELKÁ BÍTEŠ - 17. 5.
12. 05. 2023
Základní škola Velká Bíteš pořádá ve středu 17. května 2023 od 10 do 16 hodin
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
na adrese ZŠ Velká Bíteš, Sadová 579, Velká Bíteš.
KLADENÍ KAMENŮ ZMIZELÝCH - 8. 5.
5. 05. 2023
Velká Bíteš se zařadí mezi města, vzpomínající na osudy svých židovských obyvatel, kteří se stali obětmi nacistického režimu.
Do dlažby chodníku u domu č. 86 na Masarykově náměstí budou slavnostně zasazeny čtyři tzv. "kameny zmizelých" za každého z členů rodiny Fuchsových, která tu žila.
Pietní akt položení Kamenů zmizelých se uskuteční v pondělí 8. května v 16 hod před domem čp. 86 na Masarykově náměstí.