Národopisný soubor Bítešan - děti

bítešan 1Národopisný soubor Bítešan - děti
Vedoucí: Hradilová Eliška
Kontakt: 737 514 921
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Skupina mladších dětí pod vedením Elišky Hradilové a Jitky Čermákové byla nejdříve při Základní škole ve Velké Bíteši, později přešla pod Muzejní spolek Velkobítešska a od dubna 2023 jej spravuje Informační centrum a Klub kultury.

Ve skupině je 33 dětí ve věku 6 až 12 let. Nacvičují pravidelně každý čtvrtek od 14 do 15 hod.

Zpěv a hudební doprovod si děti zajišťují samy. Repertoár tvoří především lidové písně, tance a obyčeje z Podhorácka a Horácka. se zúčastňuje pravidelných folklorních akcí ve městě: Mladé Bítešsko, Setkání na Podhorácku, Bítešské hody (děti jsou v čele hodového průvodu a vystupují pod májí v pořadu Domácí a hosté) a pořadu Na bítešském jarmarku. Děti zpívají koledy u rozsvěcení vánočního stromu a též vystupují v různých školních akcích. Některá děvčata se zapojují do svatodušní kolední obchůzky Královniček v Březském.

Děti vystupují v nových modrotiskových krojích pořízených z finanční dotace Města Velká Bíteš.

 

AKTUÁLNĚ 

Bítešan Černovický_zpěváčekVELKÝ ÚSPĚCH BÍTEŠANŮ NA OBLASTNÍ PĚVECKÉ SOUTĚŽI V BRNĚ

V neděli 24. března 2024 se konal 49. ročník soutěže dětských interpretů lidové písně Černovický zpěváček. Na tuto oblastní postupovou přehlídku pro Brno a širší okolí se z Velké Bíteše opět vydala skupinka dětí z Národopisného souboru Bítešan.

Soutěži předcházela sobotní zkouška zpěváčků s cimbálovou muzikou Šmytec. Samotná soutěž byla veřejnosti přístupná v neděli od 13.00 hodin. Účastníci byli rozvrženi do třech věkových kategorií. V druhé vystoupili Jan Jirgl, Julie Krejčí a Ivanka Matějů, v kategorii třetí do 15 let Veronika Jirglová. Každý zpěvák přednesl dvě písně, přičemž jednu bez hudebního doprovodu. V závěru při slavnostním vyhlášení výsledků děti obdržely diplom symbolizující jejich úsilí, odvahu a talent.

Účast v této soutěži byla pro ně nejen cennou zkušeností, ale také příležitostí pro osobní růst a rozvoj jejich uměleckých schopností. Gratulujeme a děkujeme Bítešanům za skvělou reprezentaci!

Jedním z nejvýraznějších okamžiků celé soutěže bylo závěrečné předání speciálního uznání, kterým je cena Jindřicha Hovorky (1937–2006), muzikanta, koncertního mistra a uměleckého vedoucího Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Porota toto ocenění věnuje vždy pouze jednomu ze zúčastněných talentovaných zpěváků. Letos si je odnesl Jan Jirgl, který zaujal porotu i publikum interpretační dovedností a přesvědčivě přirozeným projevem.

Je inspirující vidět, jak děti z našeho města dokážou vyniknout v oblasti umění a kultury. Úspěch na této soutěži je nejen důkazem jejich talentu, ale rovněž odrazem kvality našeho místního hudebního vzdělávání a podpory zdejšího folklorního souboru.

Věřím, že tato událost poskytne dalším dětem motivaci a odhodlání pokračovat na své hudební cestě. Děkujeme paní Ireně Valachové za přípravu bítešských zpěváčků.

Foto: Silva Smutná
Vpředu zleva: J. Krejčí, I. Matějů, J. Jirgl, vzadu V. Jirglová.

 

ROK 2023

černovický zpěváčekDěti z Národopisného souboru Bítešan se i letos jako každoročně zúčastnily oblastní soutěže Černovický zpěváček, která se konala v Brně v neděli 26. 3. 2023.

Děti si připravily 2 lidové písně, jednu z regionu, v němž žijí (soutěžící jsou převážně z Brna) a druhou z regionu, který zpracovává soubor, v němž působí nebo dle vlastního výběru (z Moravy či Slezska). Písně musí být odlišného charakteru táhlá a rytmická. Jednu píseň zazpívaly bez doprovodu hudby a druhou za doprovodu cimbálové muziky Šmytec.

Naše děti svůj soubor i město Velká Bíteš hezky reprezentují a někdy postoupí i do národní přehlídky jako již v minulosti Klára Jelínková, Kateřina Vrzalová a Barbora Smutná.

Letos se oblastního kola zúčastnily a krásně zazpívaly: Marie Kubková písně V tom lažanským černým hájku, Vila vínky z mateřinky. Zuzana Matějů zpívala Na salaši ztratila se slanina, Pásla Hanačka páva. Johana Beránková si vybrala Hoří, hoří svatojánský ohníček, Vyletěla sojka, sedla na trní. Jan Jirgl vystoupil s písněmi Čí je to děvčátko na tom vršku, Černé oči jděte spát. Veronika Jirglová zazpívala Pásla husy dole pode mlýnem, Doubrava je v hustém lese. Verunka se umístila na hezkém třetím místě, bohužel však bez postupu.

Děkujeme paní Ireně Valachové za přípravu bítešských zpěváčků.

Dana Jirglová

Foto: S. Smutná

Brno-zpevacek foto-sismut 002