Chodník slávy ve Velké Bíteši

chodník slávyVe Velké Bíteši na náměstí najdou turisté CHODNÍK SLÁVY, inspirovaný světoznámým Holywoodským chodníkem The Hollywood Walk of Fame.

Tato zajímavost se nachází před známým hotelem U Raušů, kde jsou v chodníku zapuštěny zlaté hvězdy, každá z nich je věnována společensky známé osobnosti. 

Svoji hvězdu zde mají např. Karel Gott, Helena Vondráčková, Lucie Bílá nebo Waldemar Matuška. Nechybí ani hokejová legenda Ivan Hlinka či zlatí olympionici Kateřina Neumannová, Martina Sáblíková a Lukáš Krpálek.

Tradici udělování hvězd založil majitel vyhlášené velkobítešské restaurace Jiří Rauš. Sám se přiznává, že to nenapadlo přímo jej, ale samotné umělce a zpěváky, kteří k němu jezdí a zanechávají v restauraci své trofeje a podpisy.

Gott křest_hvězdy_foto_Rauš_výrezZačátky nebyly jednoduché, ale když v roce 2005 přijel Karel Gott, dostalo to ten správný punc. 

Karel Gott se ve Velké Bíteši pravidelně stavoval. Na památku opatruje Jiří Rauš společnou fotku, zápis v kronice a také podpis.

"Mám tu pověšených zhruba deset reprodukcí Gottových obrazů, které osobně podepisoval. Jeden jsem dostal při křtu hvězdy, další k padesátinám," líčí Rauš.

Na stěnách restaurace visí řada obrazů známých osobností a na Stěnu cti se vzácné návštěvy zvěčňují svým podpisem.

I dnes můžete v hotelu nebo na ulici při troše štěstí potkat nějakou tu celebritu, která zde ze zvyklosti zastaví při cestě po dálnici D1, aby se občerstvila nebo dokonce přespala.

NEJNOVĚJŠÍ HVĚZDA

V roce 2023 přibyla na chodníku nová hvězda - 30. jubilejní hvězdu v Bítešském chodníku slávy získal zpěvák PETR KOLÁŘ a pokřtil ji v rámci konání Tradičních Bítešských hodů 2023.

DSC 1677

 DSC 1672DSC 1644

 

 

 

 

 

Křest hvězdy slovenské kapely NO NAME v rámci Tradičních Bítešských hodů v roce 2022:

křest

 hvězda detailspolečné foto

 

 

 

 

 

NAPSALI O NÁS

Reportáž z listopadu 2023 přinesl Český rozhlas Vysočina: České celebrity mají svůj chodník slávy ve Velké Bíteši na Vysočině. Jezdí tam na dobré jídlo

 

 

 

Historie restaurace U Raušů

Rauš KarelRestaurace U Raušů se nachází se hlavním bítešském náměstí, dnes Masarykově náměstí.

Odnepaměti zde býval Formanský hostinec. Začátkem 20. století byl jeho majitelem Leopold Vachlt. Od něj kupuje v roce 1931 objekt Tomáš Rauš, aby vybudoval zájezdní hostinec "U Raušů". Původně se jednalo o hostinský dům, který nabízel i výsek masa, protože Raušovi byli vyučeni řezníky ve Vídni. Obliba hostince stále rostla.