ÚDOLÍ POTOKA HALDY

dol HaldyMezi Níhovem, Lubným a Říkonínem se rozprostírá kouzelné údolí potoka Haldy.

Jedná se o zhruba 9 kilometrů dlouhé údolí s divokou říčkou a krásnou nedotčenou přírodou, které budou obdivovat především milovníci dobrodružství.

 

Cesta údolím Haldy začíná nejlépe v Níhově. Odsud si můžete udělat procházku údolím 6ti kilometrovou trasou. Jde o náročnější terén, cesta několikrát vede přes říčku a přejít se dá pouze po kamenech nebo padlých stromech.

Po celou dobu následujte říčku, která vás přivede do Řikonína. Z vlakové stanice se vydejte po žluté značce směrem do obce Katov. Na náměstí zamiřte kolem kaple a po lesní cestě kolem říčky Haldy pokračujte zpět směrem na Brno.

Cesta vás povede kolem tábořiště a po chvíli se dostanete na lesní pěšinku lemující trať. Asi po jednom kilometru vyjdete z cesty na louce u místa zvaného Na Burkách.  Zde stojí statek a malý rybníček. Pokračujte dále kolem říčky.

Cestou několikrát přejdete říčku Haldu přes malé mostky, ale později vás čekají už jen padlé stromy přes vodu. 
 
Po dalším kilometru se dostanete k místu, kde stojí skála s takzvanou Dianinou vyhlídkou. Jedná se pouze o pěkný výhled na vrcholku, není zde žádné odpočívadlo. Dianina vyhlídka byla nazvána podle továrny, která vyráběla trupy a křídla stíhaček Messerschmitt Bf 109 za druhé světové války v nedalekém vlakovém tunelu. Při dobrém průzkumu okolí můžete najít pozůstatky betonových staveb, které byly součástí továrny. 
 
Z vyhlídky vede cesta dále a poté prochází chatovou oblastí a končí na místě, kde se nachází rekreační oblast Kutiny. Zde se říčka Halda vlévá do řeky Libochovky.
 
Občerstvit se turiské mohou na ranči U Bizona. Stylová westernová restaurace nabízí příjemné prostředí a dobrou kuchyni za dobrý peníz.
 
Od restaurace se cesta napojuje na zelenou značku, která vás vyvede v obci Řikonín.
 
Cestou minete mlýn s náhonem. V Řikoníně si můžete prohlédnout kapličku a po silnici pokračovat až na vlakové nádraží, kde výlet končí.