Turistická TOP Bítešska

OPEVNĚNÝ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE

kostel shora_MikulecHlavní historickou památkou a dominantou města je opevněný kostel svatého Jana Křtitele.

KOSTELNÍ TVRZ sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši je ojedinělou stavební památkou ve vrcholně gotickém stylu.

Údolí Bílého potoka

Bl potok4Trasa údolím Bílého potoka je známá mezi místními, především z doby jara, kdy na Šmelcovně probíhá „Vítání jara“.

Celá oblast byla vyhlášena přírodním parkem a zahrnuje téměř 15 km dlouhý úsek toku Bílého potoka v sevřeném a hlubokém malebném údolí, které prochází mírně zvlněnou náhorní plošinou. Je zde značně zachovalý přírodní ráz krajiny, kterému dominuje vlastní tok s vyvinutou údolní nivou a lesními komplexy. Těšit se můžete na řadu lávek, někdy i brodů.

Naučná stezka „Už ty mlýny doklapaly“

3-mln NS

AKTUÁLNÍ STAV NAUČNÉ STEZKY - UPOZORNĚNÍ

Část stezky je ve špatném stavu v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva. Některé stromy se značkami jsou poškozené nebo zcela chybí. Na jaře dojde správcem naučné stezky k přeznačení. 

Naučná stezka vás provede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.

Jinošovské studánky

studnkaJsou pojmem mezi turisty. V termínu ke konci května se můžete přidat ke stejnojmennému turistickému pochodu, který vás provede po 9 studánkách. Individualisté mají samozřejmě možnost i kdykoli jindy.

 

 

Přírodní rezervace Divoká Oslava

PR údolí_Oslavy_a_ChvojniceDivoká Oslava - toto území je součástí přírodní rezervace "Údolí Oslavy a Chvojnice". Jedná se o nejméně dotčenou a přírodně nejhodnotnější část stávající přírodní rezervace.

Přírodní rezervace údolí Oslavy a Chvojnice se nachází na rozhraní krajů Vysočina a Jihomoravského na řece Oslavě od Náměště nad Oslavou po Čučice a jejího levostraného přítoku Chvojnice od Rapotic. Je to turisticky přitažlivá pahorkatina s množstvím turistických značených cest vedoucích okolo zřícenin dávných hradů.

ÚDOLÍ POTOKA HALDY

dol HaldyMezi Níhovem, Lubným a Říkonínem se rozprostírá kouzelné údolí potoka Haldy.

Jedná se o zhruba 9 kilometrů dlouhé údolí s divokou říčkou a krásnou nedotčenou přírodou, které budou obdivovat především milovníci dobrodružství.

Skalnaté útvary, kamenná moře, historie spojená s 2. světovou válkou a husté lesy přilákají i příležitostné výletníky. 

Naučná stezka Svatá hora

krajina pod Svatou horou

AKTUÁLNÍ SITUACE - UPOZORNĚNÍ

Část stezky je ve špatném stavu v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva. Některé stromy se značkami mohou být poškozené nebo chybět úplně.

Stezka, která začíná i končí v Ořechově vás zavede na nejvyšší bod Bítešska – 679 m n. m. vysokou Svatou horu, která je rovněž poutním místem. Na 15 informačních tabulích se dozvíte řadu zajímavostí z nejbližšího okolí nejen z oblasti přírody a historie.