Turistická TOP Bítešska

VELKÁ BÍTEŠ - PROCHÁZKA S CHUTÍ

 

LETÁK obrázek_str.1Naše město je známé svou pohostinností, a to nás inspirovalo k tomu vytvořit nového "mini průvodce" po nejskvělejších místech na náměstí, kde si můžete dát něco dobrého. 

Zároveň je Velká Bíteš historickým městem, na náměstí stojí měšťanské domy, které jsou památkově chráněné. O nich se dozvíte na druhé straně nového letáku.

Užijte si Velkobítešské gastrozážitky spojené s poznáváním historie!

LETÁK obrázek_str.2Nový letáček je volně dostupný v Turistickém informačním centru.

Jeho vydání podpořil Kraj Vysočina.

 

OPEVNĚNÝ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE

kostel shora_MikulecHlavní historickou památkou a dominantou města je opevněný kostel svatého Jana Křtitele.

KOSTELNÍ TVRZ sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši je ojedinělou stavební památkou ve vrcholně gotickém stylu.

Naučná stezka UŽ TY MLÝNY DOKLAPALY

3-mln NS

AKTUÁLNÍ STAV NAUČNÉ STEZKY - UPOZORNĚNÍ

Část stezky může být ve špatném stavu v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva. Některé stromy se značkami jsou poškozené nebo zcela chybí. 

Naučná stezka vás provede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.

ÚDOLÍ BÍLÉHO POTOKA - PŘÍRODNÍ PARK

Bílý potok_T.Pisarčík2023Chráněné území o rozloze 35 km2 bylo založeno za účelem zachování krajinného rázu údolí Bílého potoka v sevřeném a hlubokém údolí.

Přírodní park zahrnuje téměř 15 km dlouhý úsek toku Bílého potoka, který zde protéká zalesněným, místy skalnatým údolím. V některých místech se dosud nacházejí zbytky původních lesních porostů. Těšit se můžete na řadu lávek, někdy i brodů.

Foto: T. Pisarčík, 2023

 

Trasa údolím Bílého potoka je známá mezi místními především z doby jara, kdy na Šmelcovně probíhá „Vítání jara".

JINOŠOVSKÉ STUDÁNKY

Jinošovské studánky_Holubí_studánkaPřátelé přírody se v Jinošově každoročně ke konci května scházejí na akci, kterou organizuje Český zahrádkářský svaz společně s chatovou osadou Bělizna, obcí Jinošov a obcí Pucov - putování jinošovským okolím s názevem JINOŠOVSKÉ STUDÁNKY. Počátek této akce je datován rokem 1979, kdy se konal oficiálně 1. ročník. 

Stezka vede krajinou bývalé Jindřichovské obory s jedenácti studánkami, o které se dlouhodobě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.

 

 

 

 

Jinošovské studánky_obrázek_1stranaV Turistickém informačním centru ve Velké Bíteši si můžete opatřit "mini průvodce" po Jinošovských studánkách. Nebo si jej stáhněte zde v pdf.

 pdfJINOŠOVSKÉ_STUDÁNKY2.pdf

 

 

Naučná stezka SVATÁ HORA

krajina pod Svatou horouStezka, která začíná i končí v Ořechově vás zavede na nejvyšší bod Bítešska – 679 m n. m. vysokou Svatou horu, leží 8 km severně od Velké Bíteše.

Na 15 informačních tabulích se dozvíte řadu zajímavostí z nejbližšího okolí nejen z oblasti přírody a historie - délka trasy je 16,9 km.

V Informačním centru si můžete zakoupit tištěného průvodce, jenž vás provede touto stezkou. Průvodce si můžete prohlédnout také online.

Naučnou stezku najdete vyznačenou v turistické mapě Velkobítešsko 1:25000, která je v prodeji v Informačním centru.

ÚDOLÍ POTOKA HALDY

Carek-Perej na_Halde_uprLibochovka a Halda patří k méně známým říčkám poblíž Velké Bíteše. To jim ale neubírá na zajímavosti, naopak, jejich údolí jsou ideálním místem pro turistiku a objevování zajímavostí.

Romantika, dobrodružství a záhady ... to všechno můžete zažít v této krásné, nedotčené krajině, kterou vytvořila říčka Libochovka spolu se svým hlavním přítokem potokem Haldou.

Hluboce zaříznutá skalnatá údolí se silně meandrujícími toky vytváří romantickou krajinu, kterou už za první republiky objevili brněnští a tišnovští trempové a po válce se vybudováním železniční trati návštěvnost území ještě zvýšila.

Halda pramení pod Svatou horou u Heřmanova, protéká zprvu klidnou krajinou, načež ukončuje svou cestu v hlubokých skalnatých údolích, které zdolávají odvážné stavby tunelů a viaduktů.

Zdejší železniční trať Brno – Havlíčkův Brod se začala stavět až ve 30. letech min. století (patří tedy k těm nejmladším), a tak bylo možné při její výstavbě využít moderních postupů.

Mezi stanicemi Níhov a Říkonín vznikly dva úžasné viadukty: Malý a velký železniční viadukt Kutiny.

Údolí Haldy a Libochovky nabízí mnoho dalších zajímavých míst pro zvídavé turisty.