Rozhledny v okolí

Obdivujte krajinu Vysočiny a Jihomoravského kraje z výšky. Vydejte se na místní rozhledny v okolí Velké Bíteše a rozhlédněte se po okolí.

Nabízíme vám seznam rozhleden v okruhu přibližně 50 km od Velké Bíteše.

Rozhledna Ocmanice (12 km)

rozhledna ocmanice trebicskoMenší, volně přístupná rozhledna u obce Ocmanice, která je vzdálená asi 5 km od Náměště nad Oslavou. Na jihozápadní straně nad obcí Ocmanice je postavena na vodojemu rozhledna, která má tvar kužele a naskýtá se z ní výhled do okolí Náměště nad Oslavou

Není napojena na turistické trasy, ale lze k ní přijet autem ze silnice I/23 při odbočení na místní komunikaci směr Ocmanice.

V okolí se nachází několik rybníků a výlet lze spojit s údolím řeky Oslavy nebo s návštěvou zámku v Náměšti nad Oslavou.

 Zdroj fotky: wikipedia.org.

Rozhledna Kalimeta (19 km)

rozhledna kalimeta trebicskoRozhledna Kalimeta není klasickou rozhlednou, jedná se o ubytovací a vzdělávací zařízení – budovu, která má na své střeše vyhlídkovou terasu. Terasa je dostupná po předchozí domluvě, jinak slouží službám turistického a vzdělávacího zařízení. Terasa umožňuje výhled do krajiny jihovýchodního Třebíčska, vidět jsou pole, okolní údolí řek Oslavy a Jihlavy i nedaleká JE Dukovany. Leží blízko silnice II/392 a je napojena na cyklostezku 5181.

Zdroje fotky: kalimeta.cz, firmy.cz.

Městská věž Velké Meziříčí (19 km)

vez vmVyhlídková věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí je vyhledávaný cíl přímo v centru města. Věž má výšku 64 metrů, v minulosti bývala ještě vyšší. Je na ní umístěno šest zvonů. Čtyři největší se jmenují sv. Mikuláš, sv. Cyril a Metoděj, Panna Marie a sv. Josef. Současné věžní hodiny jsou z roku 1949 a s průměrem ciferníků 420 cm jsou hodinami s největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě. Věž je využívána jako vyhlídková a turisté si z ní mohou prohlédnout celé město.

 Zdroj fotky: velkemezirici.cz.

Rozhledna Fajtův kopec (20 km)

fajtuvkopec rozhledna_let18_6_foto_m-ARK_zmenšená_2Na okraji Velkého Meziříčí, na Fajtově kopci, se nachází jedna z nejvyhledávanějších a nejvyšších rozhleden na Vysočině. Má tvar šroubovice DNA a stojí na železobetonových pilotech zapuštěných 16 metrů do země. Hmotnost je 42 tun. Stavba je složena ze dvou trojic protisměrně stočených sloupů, schodiště a kruhového prstence.

Rozhledna je dostupná pěšky i autem z centra Velkého Meziříčí. Počítejte však po cestě s převýšením 130 metrů.

 

Rozhledna Klucanina (20 km)

rozhledna klucaninaRozhledna Klucanina, nebo také jinak rozhledna Tišnov se tyčí na kopci Klucanina (415 m n. m.) na okraji Tišnova v okrese Brno-venkov. Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 401 m n. m. Nabízí celkem 3 vyhlídkové plošiny (ochozy). Na tu nejvyšší je potřeba zdolat 133 schodů. Rozhledna je otevřena celoročně a není vybíráno vstupné. Z Klucaniny je krásný výhled na dole se rozkládající město Tišnov, na vrch Květnice a na vrchy Bukovec a Babí lom.

Zdroj fotky: Milan Trávníček, turistickyatlas.cz. 

Rozhledna Čebínka (25 km)

rozhledna cebinkaRozhledna Čebínka je součástí ocelové telekomunikační věže na stejnojmenném kopci u obce Čebín v okrese Brno-venkov. Na vyhlídkovou plošinu vede 161 schodů s 10 malými odpočívadly. Stavba stožáru probíhala v roce 2002 a do provozu byla uvedena o rok později. Rozhledna je otevřená pouze od dubna do října a jen o víkendech. Dohlédnout lze do Dukovan nebo na Pálavu. Za výjimečně dobrých podmínek je vidět třeba Králický Sněžník. 

Zdroj fotky: vyletujem.blogspot.com.

Rozhledna Rubačka (25 km)

rozhledna rubacka zdarskoBlízko hranice okresů Žďár nad Sázavou a Třebíč, nedaleko od Velkého Meziříčí, na vás čeká malá rozhledna Rubačka. Nachází se mezi vesnicemi Baliny, Oslavička a Nový Telečkov. Postavena byla v roce 2009 na střeše opraveného vodojemu. Lze z ní dohlédnout do údolí řeky Oslavy a Balinky, na město Velké Meziříčí a oblast dálnice D1. Rozhledna leží blízko silnice II/360 (1 km) a lokální železniční tratě 257 (1 km – zastávka Oslavička).

Zdroj fotky: wikipedia.org.