PAMÁTNÁ BOROVICE U KORBELA

Borovice3 R.Lorenčík_fotosoutěž2021_ořezNa staré polní cestě z Nových Sadů k rybníku Korbel stojí nepřehlédnutelná borovice lesní, která zdejší krajinu zdobí už dvě stovky let.

Tuto cestu lemuje nově vysázená lipová alej, která je vhodná pro nedělní rodinné procházky.

Památná borovice tvoří ústřední prvek krásného zákoutí. Opodál rostou její méně nápadné družky, které lákají ke klidnému posezení s příjemnou vyhlídkou do okolí. 

 

Foto: R. Lorenčík, Fotosoutěž 2021

Smírčí kámen_nové_sadyNa mezi pod borovicí leží v trávě smírčí kámen s ohlazeným reliéfem kříže. K němu se pojí pověst, o které si můžeme přečíst na dřevěné informační tabuli, kterou zhotovil pan Nováček z Jasenice s přáteli.

Kdysi zde prý pobyli chasníci jdoucí od muziky. Radostnou náladu však brzy vystřídala opilecká bitka, kterou tři z nich nepřežili. Na jejich památku tu byly zasazeny tři kameny. Potom zde vyrostla ona osamělá borovice.

Foto: nacestu.cz

Dnes se na svém místě evidentně dochoval pouze jediný smírčí kámen. Zároveň je s borovicí spojována další pověst, podle které k žádné rvačce nedošlo. Zato tu býk vedený na porážku údajně usmrtil řezníka. A podle třetí verze i jeho dva pomocníky. Těžko posoudit, kde se skrývá pravda.

Borovice u_Korbela_obrázek_z_knihyO borovici se zmiňuje i Jaromír Kotík ve své knize Bítešské historky a pověsti.

"Borovice stojí zde od nepaměti. Již když jsem byl chlapec, byla taková, jako je dnes. Pod samou borovicí v mezi je oválný žulový kámen, značně veliký, na němž vystupuje vytesán kříž. Na sousední blízké mezi jsou takové kameny s křížem ještě dva. O tom místě se vypravuje, že se zde pobili chasníci jdoucí od muziky a tři byli zabiti. Na památku zasazeny ty tři kameny. Potom zde vyrostla i ta osamělá borovice. Tak jsem slyšel vypravovat od starých lidí." 

 

Borovice nové_sady_mapaZ Velké Bíteše se dá do Nových Sadů doputovat i pěšky po modré turistické značce. Z náměstí je to cca 3,5 km. Přes místní čtvrť Chobůtky vyjdeme z města a jdeme proti toku řeky Bítýšky. Po cca 1,8 km se cestou můžeme osvěžit u studánky V Chobůtkách, která leží vlevo od trasy.

Potom přijdeme k turistickému rozcestníku v Nových Sadech, odkud vede modrá značka dál do Ořechova, ale my půjdeme na rozcestí vlevo a dál přes celou obec až k hlavní silnici, kterou musíme překročit.

Foto: mapy.cz

U křižovatky se silnicí do Březky stojí Boží muka, u druhé cesty stojí křížek pod stromem a turistický přístřešek. Odsud je to k borovici už pouze 9 minut cesty novou lipovou alejí. 

Studánka V_Chobůtkách_NOvé_sady

 

 

 

 

 Studánka V Chobůtkách, Fotomapy.cz