ZÁMEK OSOVÁ - 8 km

Zámek Osová_04_fotoZámek Osová, součást Osové Bítýšky, leží při jižním břehu rybníka Okolníku.

Zámek je čtyřkřídlá patrová budova. Nad průjezdem, do kterého vede kamenný most se dvěma oblouky, je hodinová věž. Příjezdová cesta je lemována rybníky.

Dnes je zámek ve velmi špatném stavu, chátrá, nikdo jej neopravuje. Je veřejnosti nepřístupný.

Jak se tam dostat
- autem z Brna po D1, exit Velká Bíteš, dále na Vlkov a ze silnice na Osovou Bítýšku odbočit doprava pod železniční viadukt, po 100 m pak první odbočka doleva
 
zámek osová_fotoHistorie
V minulosti byl zámek sídlem rozsáhlého panství. Již v roce 1348 byl na jeho místě hrad Osové, obklopený rybníky a močály. Ráječtí z Mírova dali původní hrad ve 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek. V roce 1638 poškodil zámek požár. Za Walldorfů byl zámek ve 20. letech 18. století barokně přestavěn. V letech 1797 –1945 patřil zámek Haugwitzům, kteří jej užívali jako letní sídlo.

V roce 1835 založili severozápadně od zámku rozsáhlý anglický park.
 
Od roku 1946-47 se zámek užíval jako dětská zotavovna příslušníků SNB z Brna (v době prázdnin). Zámek byl postupně upravován, v přízemí byla vybudována moderní kuchyně, místnosti v 1.poschodí zámku byly opraveny, včetně štukovaných stropů, byly upraveny umývárny a WC, místnosti byly vybaveny postelemi a skříněmi pro ubytované děti od 12. do 16. let pro prázdninový pobyt. Jako společenská místnost v případě zhoršeného počasí sloužil sál s balkonem, vedoucí do zámeckého parku, kde bylo také piano a několik hracích stolků se židlemi. Park byl upraven, zbudováno hřiště pro odbíjenou, kde se pořádaly turnaje, v případě hezkého počasí se taky často dělával táborák. (podle turistika.cz). Nadále však sloužil zámek už jenom jako hospodářská budova pro skladování obilí, brambor ... a tím započala jeho zkáza. V roce 1985 jej ještě převzala Škoda Plzeň a zahájila jeho rekonstrukci na školicí a rekreační středisko. Obnova však zůstala nedokončena.
 
Park je v současné době již také NEPŘÍSTUPNÝ. Informace na webových stránkách zámku jsou neaktuální. (k 1. 1. 2024)
 
Starší francouzskou parkovou úpravu s jejími geometrickými prvky vystřídala anglická parková úprava, která jediná se kromě vodního kanálu spojujícího rybníky Štěpnice a Okolník z původní parkové úpravy zachovala. Přestože z původního anglického parku se zachovalo velmi málo kvalitních stromů a většinu hmoty nyní tvoří různé náletové (i když dnes již i velmi vzrostlé) dřeviny, i v současnosti by se možná daly v parku rozklíčovat některé původní cesty, umístění studní, případně fragmenty některých drobných staveb jako byly novodobější vodní nádrže a vodu odvádějící kanálky, ovšem pokud by někdo vysekl trávu, keře a náletové dřeviny, kterými je park zarostlý.

Více zde: http://www.zamekosova.cz/park/

 
Foto: Osová Bítýška