Kde pramení potok Bítýška?

P2250011

Přes Osovou Bítýšku, Ronov a Březejc k prameni potoka Bítýška

Délka trasy: cca 30 km


Přiznejme si, že každého z nás už napadlo, kde asi pramení ten náš „ bítešský potok“?

Není to tak složité, jeďme se tam podívat. Poctivé by bylo jet stále podél potoka a sledovat, jak se mění. V žádném případě však nejezděte přes Zlámance do Osové Bítýšky, to se snad nedá projít ani pěšky.

Takže vyjedeme na Vlkov, Osovou Bítýšku, kde se určitě zastavíme u kostela. Mají to tady pěkně upravené.

Sjedeme k potoku a po jeho pravé straně, cyklostezkou č. 5242 pojedeme po levé straně Třídvorského rybníku ke kamenolomu se zajímavým pohledem do jeho nitra. V Ronově vyjedeme u barokní kaple sv. Antonína Paduánského, s pěknými nástěnnými malbami, třeba budete mít štěstí a bude otevřeno.

Pokračovat budeme do Březejce, kde na kraji obce odbočíme vpravo a asi po 1 km přijedeme ke kopci Obecník ( 620 m). Nedaleko je kopec Ambrožný ( 640 m), kam si můžete zajet, je odtud pěkný výhled. Vrátíme se k Obecníku. Zde nastane trochu problém. Pěšky musíme po poli zdolat asi 300 m dolů směrem k cípu lesa. Tam to je. Narazíme na svislou betonovou rouru, na které je nápis „Pramen Bítýšky“. Je to přibližně na vrstevnici 600 m.

Cíle jsme dosáhli. Určitě uděláte fotku. Vracet se budeme kousek pěšky podél potůčku přes mokřavisko, vlevo podél oplocenky, až na její konec a dál vlevo k osamocenému stromu, vzdálenému asi 100 m. To už jsme na polní cestě. Vlevo dole jsou vidět dva malé rybníčky Velký Malý Pastyřík. Do toho menšího horního z polí ústí ocelová roura, která údajně podle map je oficiálním pramenem potoka Bítýšky. Já s tím ale nesouhlasím. Je to na vrstevnici nižší, asi 580 m, délka přítoku do níže položeného rybníku Pávek je kratší, než u druhého pramene.

Polní a posléze lesní cestou se dostanete po pravé straně lesního rybníku Pávek k jeho hrázi. Zde se dáte doleva a asi po 1 km narazíte ne červenou turistickou značku a také cyklostezku č. 5240, po které se dáte vpravo k hájovně Loučky , u hráze rybníku Velký Chlostov odbočíte na jeho hráz a pojedete stále po cyklostezce až k asfaltové silnici Ronov – Březejc.

Budete se nacházet v krajině krásných rybníků. Budete si připadat jako v Jižních Čechách. Těch rybníků je tady celkem 9 : Velký a Malý Pastyřík, Pávek, Velký a Malý Chlostov, Chlostůvek, Zmotánek, Ořechovský a Tvrzký.

V Ronově sjeďte k hrázi a určitě se zastavte v příjemné hospůdce Na Hrázi. Projedete Ořechovem, za obcí se dáte pod železniční most a po modré značce zleva kolem Třídvorského rybníku dojedete do Osové Bítýšky, pokračovat budete podél potoka až k čističce, kde se dáte rovně do kopce ke skládce a do Bíteše.

Přeji šťastný návrat domů.