VÁNOCE KARLA IV. NA KONCERTU BHP

V prosinci se můžeme těšit na vystoupení souboru Schola gregoriana pragensis. Tento pátý koncert sezóny se koná pod záštitou starosty Velké Bíteše Ing. Milana Vlčka. Letos v květnu jsme oslavili 700 let od narození „Otce vlasti", krále českého a císaře Svaté říše římské Karla IV., kterého považuje český národ za jednu z nejvýznamnějších osobností své historie.

My si jej připomeneme právě tímto koncertem, jehož hudební obsah se ponese v duchu středověkých vánoc. Soubor vydal k tomuto významnému výročí ve spolupráci se sopranistkou Hanou Blažíkovou album příznačně nazvané Carolus IV.
Byl to právě tento významný panovník, který Praze vtiskl množstvím architektonických a výtvarných skvostů její nebývalou krásu. Pečoval o rozkvět duchovního a kulturního života v našich zemích. Hudba se rozvíjela nejen ve svatovítské katedrále, ale také v prostředí pražské univerzity, kde zněly latinské duchovní písně a francouzská ars nova, či v Emauzích postavených Karlem IV. za účelem provozování slovanské liturgie.
Řekněme si něco k souboru. Schola Gregoriana Pragensis se řadí mezi přední světové interprety duchovní hudby. V roce 1987 ji založil David Eben, špičkový český odborník na středověkou hudbu a profesor gregoriánského chorálu na univerzitě ve švýcarském Lucernu. Soubor se zaměřuje jak na interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších pramenů z 10. a 11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně raného vícehlasu. Na koncertech zaznívají i unikátní, souborem objevené skladby z 13. až 15. století. V repertoáru však lze nalézt i soudobou hudbu, kterou pro těleso napsali mladí čeští skladatelé. Soubor natočil řadu ceněných CD, často koncertuje doma i v zahraničí a v různých projektech spolupracoval s vynikajícími umělci a soubory.
Věřím, že teď už si zajisté nenecháte tento koncert ujít a přijdete v úterý 6. prosince do kulturního domu Velká Bíteš. Začínáme jako vždy v 19.00 hodin. Já se na tento vynikající soubor těším už teď a srdečně Vás tímto za BHP zvu!

Ondřej Sedlák