POCTA SMYČCŮM

Tak zní název druhého koncertu letošní 20. sezony BHP a rozhodně má své opodstatnění. Uslyšíme totiž několik smyčcových nástrojů ve velmi neobvyklém obsazení. Představí se nám čtvery housle a viola. Hlavním iniciátorem této myšlenky byl pan profesor František Novotný – jeden z nejznámějších českých houslistů. Ve Velké Bíteši jsme jej měli příležitost slyšet již třikrát, poprvé v roce 1999.


Profesor Novotný kromě aktivní umělecké činnosti působí již dlouhá léta jako pedagog brněnské JAMU. Za tu dobu se mu podařilo vychovat spoustu vynikajících houslistů. Když před několika lety podnikl turné po Japonsku, náhodou zde objevil zajímavou úpravu Mozartovy opery Kouzelná flétna pro čtvery housle. A právě to se stalo impulzem k nápadu vytvořit malé uskupení několika výborných hudebníků, které vybral ze svých bývalých žáků.
Časem k nim přibyl ještě violista Leoš Černý.
Samozřejmě že k vytvoření koncertního programu bylo nutné rozšířit repertoár, čehož se opět ujal pan profesor Novotný. A věřte, že najít dostatečný počet skladeb pro sólové smyčce bez doprovodu klavíru nebylo jednoduché. Ale podařilo se a pořad s názvem Pocta smyčcům byl na světě. Můžeme se těšit na skladby starých mistrů jako např. G. F. Händela a G. P. Telemanna, díla českých autorů A. Dvořáka a B. Martinů a zazní také Bartókova Tři tria pro troje housle s nádechem maďarského folklóru. Na závěr nepřijdeme ani o Kouzelnou flétnu, díky které celý projekt vznikl.
Kromě pana profesora Novotného uslyšíme houslisty Jiřího Kleckera, Kláru Erdingerovou-Staňkovou, Sakuru Ito a violistu Leoše Černého. Tento jedinečný koncert se uskuteční v úterý 8. 11. 2016 v 19 h v sále KD. Těšíme se na Vás!

Marika Kašparová