BRNĚNSKÝ VARHANNÍ FESTIVAL - SEONA MUN - 20. 6.

18.5.2023

seona copyV rámci Brněnského varhanního festivalu 2023, který se koná v termínu 31. května – 7. července 2023 se bude ve Velké Bíteši konat doprovodný koncert,

a to v úterý 20. června v 19 hod v kostele sv. Jana Křtitele.

Na koncertě vystoupí korejská varhanice Seona Mun, vítězka loňské Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka.


Letošní festival nese podtitul Století s varhanami. Osm koncertů v Brně rozezní královské nástroje v jezuitském kostele, v Červeném kostele, v kostele sv. Tomáše, v kostele sv. Augustina a také krásné barokní varhany v Loretě.

Naplánovány jsou i mimobrněnské koncerty - Miroslav, Vyškov, Moravské Knínice, Velká Bíteš, Valtice, Předklášteří. Představí se umělci domácí i z celého světa – z Maďarska, Německa, Polska, z Jižní Koreje, Bulharska a Slovenska.

Seona Mun z Jižní Koreje se již od útlého věku začala věnovat hře na klavír, ve které brzy začala vynikat. Po absolvování střední umělecké školy pokračovala na univerzitě studovat hru na varhany, kterou později absolvovala na německé hudební univerzitě v Detmoldu u profesora Martina Sandera. Pod jeho vedením taktéž obdržela certifikát Meisterklasse na divadelní a hudební univerzitě v Mnichově.

Vzdělání rozšiřovala také studiem na Yonsei University v Koreji u Dongsoona Kwaka. V roce 2022 získala první cenu na 28. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně v oboru varhany a získala též Zvláštní cenu pro laureáta k účinkování na koncertu v rámci 43. ročníku Brněnského varhanního festivalu 2023. Zvítězila dále na varhanní soutěži Asociace korejských varhaníků v Koreji v roce 2012 a na varhanní soutěži Kukmin Ilbo & Youngsan Art Hall Organ Competition v roce 2011.

Seona Mun se stala také finalistkou Mezinárodní varhanní soutěže v St. Albans v Anglii. V roce 2013 obdržela bakalářský titul pro církevní hudbu na Korejské baptistické teologické univerzitě, kde získala stipendium jako nejlepší studentka katedry církevní hudby. Účinkovala v koncertní sérii Rising Stars v Torch Center for World Missions v korejském Soulu. V současnosti se vrátila z Evropy do své rodné země a připravuje se na aktivní varhanní vystupování.

varhany43 Bíteš