PODZIMNÍ VÝSADBA STROMKŮ - MATEŘSKÁ ŠKOLA LÁNICE

9.11.2022

DSC 0353_2V úterý 8. listopadu 2022 odpoledne se sešli zástupci Mateřské školy Lánice a Města Velká Bíteš společně s dobrovolníky u školky v Lánicích. S některými rodiči přišly i děti ze školky, aby se také podílely na ozelenění nové školní zahrady.

Nový pozemek je již oplocený a může dětem ze školky sloužit, ale díky novým stromkům a keřům se stane zahrada pro děti přátelštějším a zajímavějším místem. Listnaté stromy jako např. habr, jeřáb, javor a spousta dalších poskytnou v létě dětem příjemný stín a nové keře maliníku a rybízu nabídnou sladké bobule plné vitamínů.

Z pohledu pozorovatele s foťákem mohu říci, že práce šla všem zúčastněným pěkně od ruky. Muži většinou kopali jámy, do kterých potom usazovali stromky s kořenovým balem. To také není úplně snadná práce, protože záleží na velikosti balu a hlína v jámě se musí průběžně udusávat. Kromě toho se ke stromku zatloukají dřevěné kůly, ke kterým se kmen přivazuje. Nakonec se stromy hodně prolily vodou z nedalekého potoka. Spolupracovali všichni - malí i velcí, ředitelka školy i paní starostka. Kdo nevysazoval, ten pomáhal s hrabáním listí nebo jinou potřebnou prací na školním hřišti. Ke svačině a také zahřátí připravil kolektiv školky teplý čaj i sladkou buchtičku, což přišlo v podzimních počasí vhod.

DSC 0341_2Poděkování patří všem zúčastněným, kteří přiložili ruku k dobrému dílu

Projekty k ozelenění města připravil Městský úřad Velká Bíteš, byly vytvořeny díky grantovému programu Nadace partnerství. Jsou spolufinancovány Státním fondem životního prostředí ČR, individuálními dárci veřejné sbírky a partnery iniciativy Sázíme budoucnost.

Druhá, rozsáhlejší výsadba 25 ks listnatých stromů proběhne v sobotu 12. 11. 2022 na sídlišti v ulici Vlkovská a Lomená od 8:00 hod. Sraz je na parkovišti - ulice Lomená. Pokud máte vlastní nářadí (rýče, krumpáče, lopaty, hrábě, kladiva), vezměte prosím s sebou.

 

Dagmar Martakidu
Informační centrum a Klub kultury Velká Bíteš