HODOVÝ PŮLKRUH

22.9.2022

Brabec Lubomír_bhp_2Léto uběhlo rychle a s podzimem je tu další sezóna Bítešského hudebního půlkruhu. Tu jsme zahájili tradičně hodovým koncertem, na který nám přijel zahrát asi nejznámější český klasický kytarista Lubomír Brabec.

Vzpomínám, jak jsem coby začínající hráč na kytaru poslouchal na kazetě jeho nahrávku z Pražského jara 1989. Připravil si pro nás čistě klasický program, který jistě každého potěšil. Zahrál skladby od baroka až po 20. století, populární kousky kytarového repertoáru.

Koncert provázel slovem, takže jsme se i něco zajímavého dozvěděli. Hrál na kytaru Kohno, což je velmi známá japonská značka. Kvalitní nástroje tohoto výrobce patří mezi špičku kytar klasické konstrukce. Zakladatel značky Masaru Kohno už delší čas nežije, kytary již dlouhý čas vyrábí jeho synovec. Kytara, na kterou Lubomír Brabec hrál, byla poslední, kterou Masaru Kohno vyrobil, prý pro umělce na zakázku. Sám jsem měl možnost si na kytaru tohoto výrobce kdysi zahrát a dodnes na to vzpomínám, opravdu nádherný tón a zážitek ze hry.

Byli jsme spokojeni s hezkou účastí publika na koncertu a věříme, že se budeme scházet v hojném počtu i na dalších koncertech sezóny. Srdečně tedy zvu na příští koncert BHP, na programu je klavírní trio.

Ondřej Sedlák
 
Foto: Archiv autora.
 
Další fotografie: Otto Hasoň
   Brabec kytara2_otttoBrabec kytka_víno_ottoBrabec kytara_otto
Brabec koncert3_otto