OKRSKOVÁ SOUTĚŽ V POŽÁRNÍM SPORTU V KATOVĚ

8.6.2022

Katov-hasiči 2V neděli 15. května 2022 se v obci Katov uskutečnila okrsková soutěž hasičů.

Soutěžilo pouze devět družstev mužů, z celkového počtu dvanácti SDH. Nezúčastnily se sbory z SDH Bezděkov - 13 členů, Jindřichov - 7 členů, Velká Bíteš - 57 členů.

Soutěžilo se v požárním útoku, štafetě 4x50 metrů s překážkami a požární teorii.

Zahájení vlastní akce provedl okrskový starosta bratr Ludvík Zavřel a velitel okrsku bratr Miloš Rozmarín.

Katov-hasiči2 2Hlavní a nejatraktivnější částí soutěže je tradičně požární útok. Soutěžilo se dle pravidel požárního sportu, kde v této nejnižší soutěži jsou povoleny některé úlevy. Stroj a veškeré nářadí se musí v časovém limitu pěti minut umístit na základnu o rozměrech 2x2 metry. Nádrž na vodu je od základny ve vzdálenosti 4 metry a sestavuje se k ní sací vedení ze dvou savic A110, každá o délce 2,5 metru a sací koš.

Útočné vedení sestává ze dvou hadic B75, rozdělovač a dva proudy po dvou hadicích C52. Útok je veden na dva srážecí terče vzdálené 100 metrů, čára pro stříkání je 10 metrů před terči.

Všechna cvičení proběhla dobře organizovaně a v pořádku bez jakýchkoliv komplikací. Řádně zajištěná soutěž Katovskými hasičkami a hasiči v čele se starostou sboru bratrem Zdeňkem Urbánkem mladším a velitelem sboru bratrem Richardem Urbánkem neměla chybu.

Katov hasiči3První kolo okrskové soutěže se uskutečnilo za krásného počasí. Při slavnostním vyhodnocení byly předány poháry.

Na 1. místě skončilo SDH Březka, 2. místo obsadili hasiči z Nových Sadů a 3. místo patří SDH Křižínkov. Místní SDH Katov se umístilo na 5. místě.

Požární sport v souladu s platnými právními předpisy chápeme jako prostředek ke zvyšování fyzické, psychické a odborné přípravy hasičů. Je nástrojem, který napomáhá zvyšování povědomí o požární ochraně a pomáhá získávat další dobrovolníky pro oblast požární ochrany a bezpečnosti občanů České republiky. Hasičské zápolení bylo velmi zdařilé a soutěžícím lze jen popřát, aby své znalosti a dovednosti používali co nejméně při skutečných zásazích a neštěstích.

 

Ludvík Zavřel