TRADIČNÍ BÍTEŠSKÉ HODY TAK TROCHU JINAK

23.9.2021

IMG 1924-16618-800-600-80Hodové veselí máme za sebou a pomalu můžeme hodnotit klady i zápory této největší akce v našem regionu. V loňském roce bohužel za hygienických podmínek daných vládou nebylo možné oslavy uskutečnit, ale na rozdíl od spousty velkých akcí jsme s vedením města a chasou v letošním roce hledali možnosti, jak Tradiční bítešské hody uskutečnit.

Pořadatel každého podniku nese zodpovědnost za všechny důsledky a následky a je též odpovědný nejenom za ekonomiku, ale hlavně za zdraví občanů. A jelikož se tato akce připravuje s velkým předstihem, muselo se na jaře rozhodnout, jak to udělat, abychom byli schopni řešit možné počty návštěvníků tak, aby byla dodržena všechna vládní nařízení. Na rozdíl od Znojma nebo Žďáru nad Sázavou a nemusím jít daleko, jen do sousední Osové Bítýšky pořadatelé raději upustili od pořádání pouťových slavností či vinobraní a přeložili akce na příští rok.

Některým občanům se nelíbilo, že koncertní vystoupení proběhla v nově zrekonstruované části u kulturního domu, ale ti co přišli, si pochvalovali lavice a stoly, kde se bez potíží mohli občerstvit několika druhy piv českých pivovarů nebo pochutinami z udírny či živáňskou pečení. Zde se vybíralo symbolické vstupné a probíhaly kontroly tak, jak je současná vláda nařizuje. Každý, kdo se neprokázal u vstupu patřičným dokladem, mohl si ve stanu udělat samotest, který je platný 3 dny a na jeho základě se mohl celý víkend bez obav účastnit všech hodových akcí.
Vystoupení hudebních skupin bylo doplněno soutěžemi, a to v pátek vyhlášením výsledků fotografické soutěže, dále si pak návštěvníci mohli zkusit rychlost v pojídání bramboráků s mistrem v tomto oboru maxijedlíkem Jardou Němcem, který zanedlouho bude reprezentovat republiku v Las Vegas. V sobotním koncertním večeru vystoupili mezi kapelami Pompony z Osové Bítýšky, které byly k vidění i na fotbalovém stadionu v rámci udělení zlaté hvězdy.
Sobotní odpoledne patřilo na Masarykově náměstí tradičně devatenáctému ročníku Setkání na Podhorácku. Hlavní organizátorka tohoto národopisného festivalu paní Silva Smutná dokázala na parket pod májí přivést devět souborů, jejichž členové ve svých vystoupeních ukázali, že taneční dovednosti jim nejsou ani v této době cizí. Sobotní podvečer zakončila dechová hudba Horané. V nedělním dopoledni na náměstí zahrála dechová hudba Horanka a po obědě následoval průvod městem.
 

Všichni, a to hlavně chasa, která v letošním roce pod vedením Tomáše Buriana a Aničky Jirglové se na vystoupení pod májí velice těšili a bylo to znát i na počtu vystupujících. Rekordních osm kolon čítajících šedesát čtyři tanečníků, které doplňovali cikáni, policajti, kat a samozřejmě rychtář s rychtářkou (manželé Chadimovi), s konšely vytvořili v nedělním odpoledni všemi hojně navštěvovaný krásný hodový program pod májí. Koňské povozy dovezly „vrchnost" na dřevěné podium za doprovodu dechovek Lesanka a Muzikantů Ladislava Prudíka. Dešťová přeháňka sice trochu narušila program, ale všichni účastníci si jej dosyta užili. Dětem určitě nechyběl velký lunapark a volný čas mohli občané trávit též na výstavách a doprovodných akcích.
Středeční dozvuky po skácení máje se odehráli tentokrát u kulturního domu, kde se chasa rozloučila s letošními slavnostmi. Dle mého názoru v žádném případě program nepokulhával za těmi předešlými a doufám, že následující ročník proběhne již za „normálních" podmínek.

Tímto bych chtěl na závěr poděkovat vedení města, které hledalo varianty, jak akci uskutečnit, všem kteří se podíleli na programu hodů, všem pořadatelům a brigádníkům, chase, technickým službám a všem, kteří přiložili ruku k dílu a samozřejmě těm, kteří věnovali finanční dary a též dary do velké hodové tomboly. Rádi bychom ten příští ročník představili v plné kráse jak v nových „podhoráckých krojích", tak i bohatý kulturní program, který je z velké části již připraven.

Josef Jelínek, Informační centrum a Klub kultury

 

PODĚKOVÁNÍ PARTNERŮM A SPONZORŮM ZA BÍTEŠSKÉ HODY 2021

Tradiční bítešské hody 2021 jsou již opět za námi. Touto cestou bychom rádi za naši organizaci Informačního centra a Klubu kultury města Velké Bíteše poděkovali všem, kteří se na organizování této velké akce jakkoliv podíleli. Děkujeme městu Velká Bíteš, Technickým službám Velká Bíteš s.r.o, řediteli SOŠ Ing. Josefu Chytkovi, jeho žákům, především mistrům Petru Hřebačkovi, Davidu Pudíkovi, Jozefu Jackovi, Miroslavu Smejkalovi a Aleši Janíčkovi z PBS Střediska praktického vyučování, městské policii a státní policii, pracovníkům Security Monit, s.r.o. a dobrovolným hasičům Velké Bíteše za skvělou spolupráci.
Poděkování patří Silvě Smutné a všem vystupujícím i ostatním, kteří se aktivně podíleli při organizaci folklorního festivalu „Setkání na Podhorácku".
Velké poděkování také patří Jezdecké stáji z Krokočína za účast v hodovém průvodu s koňmi a kočáry pro rychtáře a konšelé.
Děkujeme také všem sponzorům, kteří přispěli buď finanční, nebo věcnou cenou, a to Městu Velká Bíteš, První brněnská strojírna Velká Bíteš a.s., Bítešská dopravní společnost, Bítešská dopravní společnost – BUS, s.r.o., NTC s.r.o, AGADOS spol. s r.o., ITW PRONOVIA, s.r.o., ATIKA – LYSÝ, s.r.o., LABARA, s.r.o., KALA TRANS, s.r.o., PEVOPLAST, Petr Vondrák, TOPWET s.r.o., NCORP s.r.o., KARGOMA s.r.o., Auto Dobrovolný V.M., s.r.o., J.P.N Cars, s.r.o., Auto Pokorný, s.r.o, SOŠ Jana Tiraye, Jitka Březinová, květiny, zahrádkářské potřeby, Řemeslná pekárna Jindřichov, Pivovar Svijany a.s., Strojírna Slavíček, s.r.o. a všem ostatním firmám a lidem, kteří se aktivně podíleli na hladkém průběhu letošních hodů.
Též bychom chtěli moc poděkovat dalším 100 sponzorům, kteří přispěli ať už finančními, nebo věcnými dary do bohaté hodové tomboly.

Informační centrum a Klub kultury