VYŠLA UNIKÁTNÍ KNIHA "VELKÁ BÍTEŠ VČERA A DNES"

15.6.2020

ukazka publikace_velka_bites2Kniha představuje současnou i historickou tvář našeho města. Knihu na objednávku radnice vydalo nakladatelství Tváře ve spolupráci s historiky Martinem Štindlem, Janem Zdubou a fotografem Milanem Šustrem. Jmenovaní autoři vybrali pro pamětníky, patrioty i milovníky bítešské historie bezmála padesát záběrů, jejichž prostřednictvím nabízejí srovnání minulé a současné Velké Bíteše.

Historickou tvář města přibližuje široká škála dobových snímků pořízených v letech 1872–1972. Ty se dnes nacházejí nezřídka zapomenuté v nejrůznějších muzejních, archivních i v soukromých sbírkách, ale pocházejí ze zaniklých ateliérů Ondřeje Knolla, Rudolfa Skopce a dalších fotografů, kteří si město zvolili za objekt svého zájmu. Naopak současnou podobu Bíteše dokumentoval svým objektivem zkušený žďárský fotograf Milan Šustr. Pro své záběry si záměrně vybíral shodná stanoviště starých mistrů, aby srovnatelným způsobem zachytil dnešní podobu těchto míst.
ukazka publikace_velka_bitesJak moc se liší současná Bíteš od té minulé můžete porovnat sami. Martin Štindl s Janem Zdubou vám pak při orientaci i ve vašem vzpomínání pomohou zevrubným komentářem, který k fotografiím připojují. Z připojených popisků se dozvíte nejen stáří snímků a historii fotografovaných objektů, ale i zajímavosti o jejich obyvatelích či o hlavních vlivech, které proměnily Bíteš historickou v Bíteš moderní.
Pouhé listování knihou je tak vlastně příjemnou a poučnou procházkou. Ta začíná na bítešském náměstí, pokračuje vedlejšími ulicemi přes někdejší historická předměstí až do dnešních okrajových částí. Autoři ve svém výběru snímků neopomněli ani na radikální proměny příměstského okolí, do něhož vedle romantických zákoutí starých mlýnů patří také rušná dálnice. Nová kniha tak s úspěchem nevyvolává jenom vzpomínky na dobu dávno minulou, ale částečně odpovídá i na vážnější otázky, do jaké míry, v jakých směrech a díky čemu se Velká Bíteš za posledních stopadesát let proměnila.

Knihu „Velká Bíteš včera a dnes" si můžete zakoupit v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí 5 ve Velké Bíteši za 250 Kč.

Redakce