UCTĚNÍ PAMÁTKY PADLÝCH

11.5.2020

kladeni vencu1Dne 7. května 2020, v předvečer 75. výročí ukončení druhé světové války v roce 1945, položiličlenové Rady města Velká Bíteš věnec k pomníku padlých na náměstí Osvobození.

Tento slavnostní akt byl symbolickým připomenutím této události veřejnosti a vzdáním pocty všem obětem války, zejména občanům našeho města.

S ohledem na trvající nouzový stav, občané Velké Bíteše měli ve stejném okamžiku možnost vyslechnout krátký projev starosty města k tomuto výročí prostřednictvím veřejného rozhlasu.

Další věnce členové rady města ze stejného důvodu položili na Masarykově náměstí.

Nejprve u busty prvního československého prezidenta T.G.Masaryka. Dále pak u pamětní desky Josefa Robotky, bítešského občana, generálmajora in memoriam, významné osobnosti protifašistického odboje.

 

Vážení spoluobčané,

kladeni vencu3dovolte mi, abych si spolu s vámi připomněl 75. výročí osvobození Československa v roce 1945. Ukončení druhé světové války, které přineslo mír do našeho města a celé tehdejší republiky. Pro Velkou Bíteš válka fakticky skončila ve středu 9. května 1945, kdy se několik minut po šesté hodině ranní v ulicích našeho města objevily první ruské tanky a prvosledové vojenské jednotky. Byl to ten okamžik, na který naši rodiče, prarodiče a ostatní občané města dlouhé roky války čekali. Okamžik nadcházejícího míru a svobody. Okamžik, kterého se však již nedočkali někteří z obyvatel. Těmi z posledních byli ti, kteří se stali oběťmi posledního bombardování Velké Bíteše v samém závěru války – dopoledne devátého května 1945. Jména bítešských obětí druhé světové války byla zvěčněna na pomníku padlých, který se nachází v prostranství u kostela sv. Jana Křtitele a rozmnožily tak desítky jmen obětí první světové války, na jejichž paměť byl pomník postaven.

 

Vážení spoluobčané,

kladeni vencu2cesta svobody a demokracie v naší vlasti během uplynulých desítek let od konce války byla klikatá. Mějme na paměti, že současná doba, ve které nyní žijeme, je nesrovnatelná s dobou před pětasedmdesáti lety. Je dobou míru, ekonomické a sociální prosperity, která vyrostla na výsledku práce a úsilí našich předků a byla vykoupena utrpením a životy předchozích generací, pro které byla válka zásadním milníkem v jejich životě.

Věnujme jim proto naše poděkování a vzpomínku.

Ing. Milan Vlček, starosta města