BÍTEŠAN ZÍSKAL PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

6.8.2019

1 55acSedmdesátého čtvrtého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice se zúčastnila skupina dívek a muzikantů z Národopisného souboru Bítešan. Získala titul Laureát MFF Strážnice 2019.

Strážnický folklorní festival je nejstarší a největší akcí svého druhu v Evropě. Koná se každoročně za podpory Ministerstva kultury. Organizátorem festivalu je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice.

Bítešané zde doposud vystupovali pouze třikrát. Poprvé skupina dětí v šedesátých letech, potom v roce 2015, kdy slovenský režisér Jura Hammar přizval skupinu královniček do mezinárodního kultovního pořadu "Kde domov mu(ô)j." Letos v únoru obdržela pozvání skupina zpěvaček do pořadu "Písně pro nevěstu" režisérek Kateřiny Kovaříkové a Aničky Maděričové. Bítešské dívky účinkovaly společně s dalšími pěti ženskými pěveckými sbory a sólistkami z různých míst Moravy i Slovenska – Brno, Bulhary, Kunovice, Nivnice, Velká Bystřice a Kúty. Jak sám název napovídá, pořad tvořily písně, které se v minulosti zpívaly v průběhu tradičních svateb – písně o chvílích v životě nevěsty, kdy se střídají smutek i veselost, naděje, důvěra a přátelství, vyzpívané kamarádkami a stejně tak ponaučení sdělená životní moudrostí vdaných žen. V bítešské skupině byly věkově nejmladší zpěvačky, jejich pásmo bylo složené z deseti milostných písní z Horácka a Podhorácka zaměřených na první lásku: "dívka se poprvé zamiluje, sní o svatbě, ostatní kamarádky s ní první lásku prožívají...". Výběru písní byla věnována velká pozornost.

IMG 1194aaPořad byl situován do amfiteátru Skanzen, jenž svým komorním prostředím dobře vyhovoval danému tematickému zaměření. Dopoledne probíhala prostorová a zvuková zkouška. Zahájení pořadu v 11:30 hodin uvedla festivalová znělka. Potom se začal odvíjet svatební příběh v regionálním podání zúčastněných souborů. Bítešanky podaly přesvědčivý a velice pěkný výkon. Jak se v průběhu děje střídaly jednotlivé skupiny, diváci je odměňovali potleskem. Devadesátiminutový pořad vyvrcholil společnou písní všech šedesáti účastnic.
Program celého strážnického festivalu byl rozvržen do třech dnů. Jeho skladbu tvořilo 42 pořadů, vystoupilo v nich kolem 3 500 účinkujících z ČR a víc jak tři stovky ze zahraničí – celkem 160 souborů a skupin. Zakončení festivalu slavnostním galaprogramem "To nejlepší na konec" probíhalo v amfiteátru Bludník v zahradě zámku, během něhož bývají každoročně oceňovány některé nejzdařilejší pořady nebo výkony účinkujících. Bylo příjemným překvapením, když Národní ústav lidové kultury udělil jeden z pěti titulů Laureát MFF "Strážnice 2019" právě Dívčímu sboru Národopisného souboru Bítešan, a to za působivou interpretaci písňového materiálu z Horácka. Toto prestižní ocenění jen zřídka kdy získávají účastníci ze západní části Moravy – v průběhu uplynulých 36 let titul laureáta získal pouze Pramínek Jihlava (2012) a v Dětské Strážnici školní skupina z Doubravníku (2017). Naše zpěvačky a muzikanti si zaslouží velikou gratulaci.
Součástí uděleného ocenění je diplom a velká keramická mísa vyrobená v duchu habánské fajánse nositelem titulu lidových řemesel Karlem Hanákem, jež je v současnosti vystavena v expozici Městského muzea ve Velké Bíteši.

Silva Smutná