Velká Bíteš

Kultura

Tradice kulturního dění ve městě sahá až do doby před vznikem samostatné ČSR. Po jejím vzniku se začala intenzivně rozvíjet; fungoval zde čtenářský a okrašlovací spolek, Sokol, ochotnický divadelní spolek, hudební kroužek, promítaly se filmy, došlo k založení muzea a knihovny.

Kultura ve Velké Bíteši soustřeďuje činnosti jednotlivých zájmových spolků, souborů, sborů , kino, knihovnu, muzeum, farnost a Bítešský hudební půlkruh. Vrcholem zdejšího dění jsou každoroční Bítešské hody se spoustou doprovodných kulturních programů.

Městská knihovna, jejíž počátky sahají až do konce devatenáctého století, poskytuje zázemí nejen zapáleným čtenářům. Zájemci zde mohou rovněž surfovat na internetu, prolistovat denní tisk, ale také objednat zápůjčku z knihovnických fondů napříč republikou nebo se zúčastnit besed, soutěží, výstav či některé z literárně podbarvených akcí typu Noc s Anderssenem.

Muzeum prezentuje vedle sbírky dokumentující dějiny města také mineralogické a geologické zajímavosti Velkobítešska a tradiční lidovou kulturu. Pořádají se v něm vlastivědné expozice, přednášky, krátkodobé výstavy či besedy. Nejcennějším exponátem je vzácná monstrance z roku 1473, je to nejstarší dochovaná moravská monstrance.

Na kulturním životě obyvatel se podílí také zdejší farnost, spravující nádherný kostel s ojedinělým hradebním opevněním z první poloviny 15. století. Výjimečné jsou i zvony – nejstarší z nich pochází z roku 1503. V kostele se konají koncerty, na faře přednášky a od roku 2010 se farnost připojuje k projektu Noc kostelů.

Obrovskou devizou, ba přímo nevídaným úkazem (jak o tom hovoří zasvěcení hudební kritici i sami interpreti) je v našem městě Bítešský hudební půlkruh. Ten už dvacátou sezónu zve jak mladé české interprety, tak renomované umělce světového formátu, aby nadšeným posluchačům přinášeli radost z převážně klasické vážné hudby.

Klub kultury a Informační centrum pro své občany organizuje v kulturním domě koncerty, zábavy, akce pro děti a divadelní představení, ve výstavním sále pak literární čtení, besedy a výstavy. Zve k nám Kinematograf bratří Čadíků. Zaštiťuje nejrozsáhlejší akci roku, Bítešské hody, jejichž kořeny sahají až do dvacátých let minulého století. Hlavními aktéry jsou hodové postavy, rychtář s rychtářkou, konšelé, písař a hlavně chasa, připravující hody již dlouho před nimi (nacvičují českou i moravskou besedu, staví máju a podobně). Charakter hodů spoluutváří festival zdejších i přespolních folklórních skupin Setkání na Podhorácku. K tomu kolotoče, sklípky plné pochoutek a dobrého vína, burčák a hudba všeho druhu včetně cimbálky, to vše vytváří nenapodobitelnou atmosféru, kvůli které Bíteš navštěvují tisíce lidí.

V současné době, kdy vkus a kulturu společnosti silně ovlivňují média, je velmi potěšitelné, že se bítešští občané všech věkových kategorií aktivně a rádi zapojují do zdejšího kulturního života.

Kam vyrazit
25. listopadu 2017 - 4. prosince 2017

PŘEDVÁNOČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA

Zveme Vás na předvánoční prodejní výstavu, která se uskuteční od 25. listopadu do 4. prosince 2017 od 9.00 do…

25. listopadu 2017 08:10

PLAVÁNÍ „WELLNESS KUŘIM“

Cena za dopravu – senioři zdarma, ostatní 20 Kč, platí se v autobuse. Vstupné si hradí každý sám, k…

25. listopadu 2017 14:00

KONCERT "SÍLA RŮŽENCE"

Zveme Vás na koncert skupiny Bohumilové - sourozenci Macholánovi, který se uskuteční v sobotu 25. listopadu 2017…

25. listopadu 2017 15:00

NA BÍTEŠSKÉM JARMARKU

Zveme Vás na XVI. ročník folklorního pořadu. Těšit se můžete na  lidové písně, tance, hry a zvyky z…

Novinky

OLYMPIC PŘEMOHL VELKOU BÍTEŠ

Agentura VM ART Production s.r.o. ve spolupráci s Klubem kultury Města Velké Bíteše…

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Srdečně Vás zveme na slavnostní rozsvícení vánočního stromečku, které se uskuteční v…

VÁNOČNÍ KONCERT V ČIKOVĚ

Zveme Vás na Vánoční koncert, který se uskuteční 9. prosince 2017 od 16 hodin v Kulturním…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj Velké Bíteše - listopad 2017

Turistické noviny Koruny Vysočiny

kv-2017-02-tit

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru