Velká Bíteš

Kultura

Tradice kulturního dění ve městě sahá až do doby před vznikem samostatné ČSR. Po jejím vzniku se začala intenzivně rozvíjet; fungoval zde čtenářský a okrašlovací spolek, Sokol, ochotnický divadelní spolek, hudební kroužek, promítaly se filmy, došlo k založení muzea a knihovny.

Kultura ve Velké Bíteši soustřeďuje činnosti jednotlivých zájmových spolků, souborů, sborů , kino, knihovnu, muzeum, farnost a Bítešský hudební půlkruh. Vrcholem zdejšího dění jsou každoroční Bítešské hody se spoustou doprovodných kulturních programů.

Městská knihovna, jejíž počátky sahají až do konce devatenáctého století, poskytuje zázemí nejen zapáleným čtenářům. Zájemci zde mohou rovněž surfovat na internetu, prolistovat denní tisk, ale také objednat zápůjčku z knihovnických fondů napříč republikou nebo se zúčastnit besed, soutěží, výstav či některé z literárně podbarvených akcí typu Noc s Anderssenem.

Muzeum prezentuje vedle sbírky dokumentující dějiny města také mineralogické a geologické zajímavosti Velkobítešska a tradiční lidovou kulturu. Pořádají se v něm vlastivědné expozice, přednášky, krátkodobé výstavy či besedy. Nejcennějším exponátem je vzácná monstrance z roku 1473, je to nejstarší dochovaná moravská monstrance.

Na kulturním životě obyvatel se podílí také zdejší farnost, spravující nádherný kostel s ojedinělým hradebním opevněním z první poloviny 15. století. Výjimečné jsou i zvony – nejstarší z nich pochází z roku 1503. V kostele se konají koncerty, na faře přednášky a od roku 2010 se farnost připojuje k projektu Noc kostelů.

Obrovskou devizou, ba přímo nevídaným úkazem (jak o tom hovoří zasvěcení hudební kritici i sami interpreti) je v našem městě Bítešský hudební půlkruh. Ten už dvacátou sezónu zve jak mladé české interprety, tak renomované umělce světového formátu, aby nadšeným posluchačům přinášeli radost z převážně klasické vážné hudby.

Klub kultury a Informační centrum pro své občany organizuje v kulturním domě koncerty, zábavy, akce pro děti a divadelní představení, ve výstavním sále pak literární čtení, besedy a výstavy. Zve k nám Kinematograf bratří Čadíků. Zaštiťuje nejrozsáhlejší akci roku, Bítešské hody, jejichž kořeny sahají až do dvacátých let minulého století. Hlavními aktéry jsou hodové postavy, rychtář s rychtářkou, konšelé, písař a hlavně chasa, připravující hody již dlouho před nimi (nacvičují českou i moravskou besedu, staví máju a podobně). Charakter hodů spoluutváří festival zdejších i přespolních folklórních skupin Setkání na Podhorácku. K tomu kolotoče, sklípky plné pochoutek a dobrého vína, burčák a hudba všeho druhu včetně cimbálky, to vše vytváří nenapodobitelnou atmosféru, kvůli které Bíteš navštěvují tisíce lidí.

V současné době, kdy vkus a kulturu společnosti silně ovlivňují média, je velmi potěšitelné, že se bítešští občané všech věkových kategorií aktivně a rádi zapojují do zdejšího kulturního života.

Kam vyrazit
19. září 2017 14:00

PRAVEDELNÁ SCHŮZKA SENIORKLUBU

Kvízové odpoledne s Karlem Smolíkem. Organizuje: Seniorklub

20. září 2017 08:00 - 16:00

VÝSTAVA ÚBORU HLAVY ŽEN NA HORÁCKU A PODHORÁCKU

Výstava tradiční úpravy a úboru hlavy žen k lidovému kroji na Horácku a Podhorácku jindy a nyní. 2. květen…

21. září 2017 08:00 - 16:00

VÝSTAVA ÚBORU HLAVY ŽEN NA HORÁCKU A PODHORÁCKU

Výstava tradiční úpravy a úboru hlavy žen k lidovému kroji na Horácku a Podhorácku jindy a nyní. 2. květen…

22. září 2017 08:00 - 16:00

VÝSTAVA ÚBORU HLAVY ŽEN NA HORÁCKU A PODHORÁCKU

Výstava tradiční úpravy a úboru hlavy žen k lidovému kroji na Horácku a Podhorácku jindy a nyní. 2. květen…

Novinky

HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA V POHODIČCE

Kavárna Pohodička na podzim oslaví své čtvrté narozeniny. Stalo se již tradicí uspořádat…

TÝDEN HOKEJE

HC Velká Bíteš ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje pořádá na zimním stadionu…

SVATOVÁCLAVSKÝ POCHOD

ZŠ Velká Bíteš a Pionýrská skupina Velká Bíteš Vás srdečně zvou na 8. ročník…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj VB - září 2017

Turistické noviny Koruny Vysočiny

kv-2017-02-tit

Průvodce bítešskem

pruvodce-05-tit

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru