Výlet na Libochovku

ricka-libochovkaDélka trasy cca 40 km
Libochovka je krásný potok naší Vysočny. Pramení v malém rybníčku pod kopcem Šebeň u obce Dobrá voda za Křižanovem a svoji pouť končí v Doloních Loučkách, kde se vlévá do řeky Loučky. Úsek Libochovky mezi Žďárcem a Dolními Loučkami je nejhezčí kousek této části si na kole projedeme.

Pojedeme po silnici směrem na Níhov, kolem Křoví, přes Křižínkov a Katov. U níhovského nádraží odbočíme vpravo a dál pojedeme po pravé straně potoka Halda, který pramení pod Svatou horou a na Kutinách se vlévá do říčky Libochovka. Cesta podél potoka Haldy není nijak značená. Na konci lesa přejdeme po lávce potok na levou stranu a přijedeme k hájovně Borky, kterou projedeme. Zbývající úsek až na Kutiny, to jsou malé Alpy. A v minulosti se tady děly věci.

Přijíždíme do Přírodního parku Haldy. Divoká voda, soutěska, mohutné skály, jedeme stále lesem. Vlevo kdesi na stráni vede železniční trať, která zde prochází dvěma tunely, ve kterých se koncem války výráběly křídla pro něměcké stíhačky Messerschmitt Bf 109. V období od září 1944 do března 1945 se zde za přibližně 120 dnů, společně s třetím tunelem u Dolních Louček,kde se vyráběly trupy letadel, vyrobilo 850 letadel, v průměru každý den 7. Ve vrcholné činnosti zde ve všech 3 tunelech pracovalo přibližně 5000 osob, z celé Evropy.

Jen pro připomenuti hrůznosti válek, těch stíhaček Bf 109 se na různých místech Evropy vyrobilo 30000, a všech druhů letadel 120000.

Nad údolím se v té době klenul mohutný vysoký dřevěný most, spojující sklady u Kuřimské Nové Vsi s prostorem tunelů. Od potoka k tunelům jezdila zdviž, která byla s nádražím v Tišnově spojena úzkokolejnou tratí. Dávejte cestou pozor, pozůstatky této činnosti jsou ještě na několika místech znatelné.

Přijedeme do osady Kutiny, je zde jen několik chalup, určitě se zastavíme v rančersky upravené hospodě U Bizona.Odbočíme vlevo a podél levé strany Libochovky přijedeme k žezničnímu viaduktu, kde se v r. 1970 srazily vlaky, zahynulo zde 31 osob. Na pilíři mostu je pamětní deska.Pokračovat budeme po pravém straně potoka, budeme projíždět krásným údolím. Skály, na skále vypínající se chata –Orlí hnízdo, totémy u dětského tábora, chaty, divoká voda,tři mlýny.

Přijedeme na spodní konec obce Žďárec, ke kostelu sv. Petra a Pavla ze 13. století. Od bran tohoto kostela vyšel v r. 1945 pohřební průvod za rakví spisovatelky, básnířky, filosofky a feministky, Anny Pammrové ( 1860-1945), k nedalekému hřbitovu. V čele průvodu se za ruce drželi dva malí chlapci, Ivan a Václav Havlovi. Anna Pammrová má nenápadný hrob ve vrchní části hřbitova, kde je pochována se svou dcerou Almou. Na náhrobku je vytesán její verš: „ Kráso Dne ! Nádhero Noci ! Paprsku tvůrčí, sílo tajemná, v Tebe chci proměnit sebe“. Taková chtěla být, takový byl její život. Většinu svého života prožila sama na samotě v lesích nad divokou řekou Loučkou.

Návrat domů je snadný. Po silnici směrem na Vidonín, odbočíme do Rojetína, za kterým odbočíme vpravo , pojedeme do svahu třešňovou alejí a dostaneme se na letiště. Tady se otočte dozadu, jistě pojedete za odpoledního slunce, Vysočina s bělajícími se vesničkamim v dáli jako na dlani. Přijedete do Borovníku, zdoláte kopec Rozsečák a přes Březí, Osovou a Vlkov, a jste doma.

Šťastnou cestu a bez nehody.