ZŠ TIŠNOVSKÁ MÁ NOVÝ SPECIÁLNÍ ZÁHON VHODNÝ I PRO HENDIKEPOVANÉ

9.6.2016

P1190034Speciální škola ve Velké Bíteši dnes slavnostně otevřela nový prvek ve své terapeutické zahradě, tzv. africký záhon, za účasti 250 dětí z mateřských škol z okolí. Záhon bude sloužit žákům školy, je speciálně upraven tak, aby jej mohli využívat i pohybově znevýhodnění.

Pásku u nového afrického záhonu v zahradě bítešské speciální školy dnes po desáté hodině slavnostně přestřihl starosta Velké Bíteše Milan Vlček a Martina Vávrová z odboru školství a kultury Městského úřadu Velké Meziříčí. Otevření se zúčastnili také zástupci Lipky, školského zařízení, které škole pomohlo záhon vybudovat. „Je skvělé, že díky této spolupráci můžeme žáky se speciálními vzdělávacími potřebami zase o něco víc zapojovat do běžného života," uvedla ředitelka školy Blanka Gaizurová.

Africký záhon v podobě tzv. klíčové dírky představuje specifický typ vyvýšeného záhonu, který má ve svém středu umístěnou kompostovací část. Ta pomáhá udržovat v záhonu dostatečné množství živin a vláhy. Proto je tento typ záhonů vhodný i do suchých oblastí. „Záhon zároveň umožňuje přístup dětem a dospělým s omezenou schopností pohybu. Je vyvýšený, takže není třeba se k němu ohýbat, navíc díky zálivu se žáci snadno dostanou i ke kompostovací části. Děti se tedy mohou nejen učit o přírodních procesech a o tom, jak v zahradě šetřit vodou, ale také mohou s pomocí zahradní terapie zlepšit svůj zdravotní stav," uvádí Dana Křivánková z Lipky.

Záhon vznikl ve školní zahradě asi před měsícem a do stavby se zapojili také pedagogové a žáci speciální školy. „Při stavbě nám pomohla řada šikovných lidí, mezi nimi i přímo děti ze školy. Navíc nám do karet hrálo i počasí. Celý den pršelo, což sice nebylo příjemné, ale aspoň jsme nemuseli jednotlivé vrstvy záhonu prolévat vodou," doplňuje Křivánková.

Celá akce se neobešla bez dětí – účastnili se jí nejen žáci speciální školy, ale také děti z mateřských škol z okolí. Pro děti tu bylo připraveno několik stanovišť, po kterých je provedli žáci speciální školy. Do programu se ale zapojili také senioři z klubu důchodců. Děti si vyzkoušely třeba vyrobit zdravou plevelovou pomazánku, ochutnaly smoothie z plodů zahrady, proběhly se při různých hrách nebo si zahrály na africké bubny. Všichni přítomní si užili také vystoupení kapely TUBABU, která přispěla k atmosféře tradičními tanečními rytmy Afriky.

V rámci projektu Terapie přírodou a pro přírodu Lipka pomáhala také s úpravou zahrady Domova pokojného stáří v Brně v Kamenné kolonii. „I v domově seniorů nás brzy čeká otevření nových zahradních prvků, je naplánováno na 29. června. Současně tam představíme i náš vlastní prototyp mobilního záhonu, tzv. floramobil," uzavírá Křivánková.

Kontakty:
- Mgr. Kateřina Vítková, PR manažerka Lipky, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 736 473 732
- Ing. Dana Křivánková, odborná konzultantka v oblasti zahradní terapie a přírodních zahrad, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 737 274 242
- Mgr. Blanka Gaizurová, ředitelka školy, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 724 335 923

Záhon byl vybudován v rámci projektu „Terapie přírodou a pro přírodu", který probíhá díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Co je zahradní terapie
Přírodní prostředí, byť modifikované do podoby zahrad, záhonů a zelených ostrůvků, podněcuje smyslové vnímání, aktivizuje, harmonizuje, skýtá prostor k tělesným aktivitám a rozvíjí senzomotorické schopnosti. A právě toho využívá zahradní terapie. Zahradní terapie nabízí řadu možností, jak využít zahradu a přírodní materiály k léčebným účelům. Terapeutické zahrady pracují se speciálními prvky uzpůsobenými konkrétní cílové skupině (například vyvýšené záhony upravené pro vozíčkáře a méně pohyblivé občany, hmatové prvky pro nevidomé, plochy určené pro pohybovou aktivizaci – stezky pro bosou chůzi, nácvikové schody a chodníčky). Zejména svým uspořádáním, volbou květin, užitkových rostlin a záhonů v maximální míře podněcují smysly návštěvníků. V terapeutických zahradách se setkáváme s motýlími záhony, záhony osázenými aromatickými bylinami či oblíbenými vodními prvky, pamatuje se na dostatečné množství míst k odpočinku, využívány jsou různé balanční prvky atp.

Mnohé ze zmíněných prvků jsou v praxi k vidění i v areálu zahrady ZŠ Velká Bíteš, neboť škola využívá zahradní terapii v práci se žáky se specifickými vzdělávacími dlouhodobě. Žáci zde mají k dispozici vyvýšené záhony pro vozíčkáře, hmatovou stezku či relaxační zóny. Zahrada slouží zároveň i jako přírodní učebna.

Více informací o zahradní terapii a zahradách Lipky najdete na www.lipka.cz/zahrady