Letošní pálení čarodějnic se povedlo

paleni-carodejnicV úterý 30. 4. 2013 jsme jako každý rok pořádali tradiční „pálení čarodějnic". Hasiči připravili vatru s odchycenou čarodějnicí, v provozu byl gril s prasátkem, na čepu černohorská jedenáctka „Páter" a nealkoholické nápoje pro ratolesti. Účast byla hojná, tomu zřejmě napomohlo ucházející počasí.

Letos jsme se rozhodli pro změnu koncepce večera a doufáme, že nám to vyšlo. Tentokrát jsme „čarodějnickou noc" obohatili o vystoupení rockové kapely Eminent a skupiny historického šermu REGNUM FORTIS z Hrotovic. K vidění byli hry pro děti, šermířské vystoupení a originální ohňová Fire show. Tímto členové sboru děkují všem návštěvníkům za hojnou účast i za podporu našeho sboru a těšíme se na shledanou za rok v tradičním termínu.

Původ a historie

Upalování či pálení čarodějnic patřilo a do dnešní doby patří k velmi lidovým zvykům. Magická filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května bývala jednou z nocí, kdy prý zlé síly vládly větší mocí než kdy jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly nečisté a zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt zakopané a ukryté poklady. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají. Proto se této noci říká „noc čarodějnic". Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně, které jsou v některých krajích velmi starého původu.

Postupem doby se z výročních ohňů stalo „pálení čarodějnic", kdy mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli čarodějnici létající na košťatech v povětří. Jinde se říkalo, že je tak nutno čarodějnici srazit k zemi. Ochrana úrody a dobytka se zejména soustředila na noc filipojakubskou, kdy se vesničané chránili především proti čarodějnicím, které očarovávaly a tak poškozovaly dobytek i úrodu.