Turistická TOP Bítešska

Velká Bíteš

DSC 8473Míst, která stojí za zhlédnutí je ve Velké Bíteši celá řada, ale určitě si nenechte ujít dominantu města, vzácnou stavební památku, opevněný kostel svatého Jana Křtitele.

Více informací o kostele se dočtete v záložce Velkobítešská farnost zde.

Naučná stezka „Už ty mlýny doklapaly“

3-mln NS

AKTUÁLNÍ STAV NAUČNÉ STEZKY - UPOZORNĚNÍ

Část stezky je ve špatném stavu v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva. Některé stromy se značkami jsou poškozené nebo zcela chybí. Na jaře dojde správcem naučné stezky k přeznačení. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vás provede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.

Stezka má 2 okruhy, kratší měří 12 km, navazující okruh kolem Křoví měří dalších 7 kilometrů. Celkem si tedy můžeme udělat procházku dlouhou 19 kilometrů.

Pro její absolvování je dobré si na Informačním centru ve Velké Bíteši vyzvednout zdarma tištěného průvodce, ve kterém najdete všechny informace k 19 zastavením, které jsou v terénu označené pouze čísly na značce. 

Upozornění: Informační tabule v terénu nejsou, k tomu slouží leták (průvodce). Stezka je značena jedním směrem!

Průvodce si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde: pdfLETAK_NAUCNA_STEZKA_585x210mm_fin_nový.pdf

 

 

Naučná stezka Svatá hora

krajina pod Svatou horou

AKTUÁLNÍ SITUACE - UPOZORNĚNÍ

Část stezky je ve špatném stavu v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva. Některé stromy se značkami mohou být poškozené nebo chybět úplně.

Stezka, která začíná i končí v Ořechově vás zavede na nejvyšší bod Bítešska – 679 m n. m. vysokou Svatou horu, která je rovněž poutním místem. Na 15 informačních tabulích se dozvíte řadu zajímavostí z nejbližšího okolí nejen z oblasti přírody a historie.

Údolí Bílého potoka

Bl potok4Trasa údolím Bílého potoka je známá mezi místními, především z doby jara, kdy na Šmelcovně probíhá „Vítání jara“. Celá oblast byla vyhlášena Přírodním parkem a zahrnuje téměř 15 km dlouhý úsek toku Bílého potoka v sevřeném a hlubokém malebném údolí, které prochází mírně zvlněnou náhorní plošinou. Je zde značně zachovalý přírodní ráz krajiny, kterému dominuje vlastní tok s vyvinutou údolní nivou a lesními komplexy. Těšit se můžete na řadu lávek, někdy i brodů.

Údolí Haldy

dol HaldyMezi Níhovem, Lubným a Říkonínem se rozprostírá kouzelné údolí potoka Haldy.

Jedná se o zhruba 9 kilometrů dlouhé údolí s divokou říčkou a krásnou nedotčenou přírodou, které budou obdivovat především milovníci dobrodružství.

Skalnaté útvary, kamenná moře, historie spojená s 2. světovou válkou a husté lesy přilákají i příležitostné výletníky.

Údolí mezi Jestřabím a Jasenicí

jestrabiPokud se chcete podívat na zajímavou starou úvozovou cestu s majestátnými stromy, určitě se podívejte do půvabné obce Jestřabí.

Zajímavé údolí s výskytem na Bítešsku už ne moc běžných rostlin pokračuje dále směrem k Jasenici.

Galerie Sýpka

spkaPokud vás zajímá výtvarné umění, určitě nevynechejte Galerii Sýpka u Osové. Jedná se o budovu barokního špýcharu, kde každoročně probíhají různé výstavy.