Technické památky a díla

Region Velké Bíteše a okolí je rájem technických památek a zajímavostí. V průběhu staletí tudy procházely důležité dopravní trasy. I proto je dnes co obdivovat.

Nabízíme vám seznam technických památek a zajímavostí v okruhu přibližně 50 km od Velké Bíteše.

Velký železniční viadukt Kutiny na trati Brno - Havlíčkův Brod (16 km)

velky viadukt_kutinyŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny.

Jednou z nich je hluboké údolí říčky Libochovky. Údolí překlenuje Velký železniční viadukt Kutiny.

Je s ním bohužel spojena smutná událost - tragická železniční nehoda z roku 1970, při které zahynulo 31 cestujících (dva vozy mezinárodního expresu Pannonia se z mostu zřítily).

Zdroj fotky: mawenzi.cz.

 

Rosicko-oslavanská uhelná pánev (od 17 km)

doly zastavka_oslavanyRosicko-oslavanská uhelná pánev je ložisko černého uhlí nacházející se mezi obcí Zastávka nedaleko Rosic a městem Oslavany. Důlní oblast se nacházela v permo-karbonských usazeninách jižní části Boskovické brázdy. V posledních stoletích těžba výrazně rozvinula okolní obce a města. Významných dolů bylo 10, vybudovány byly těžební úzkokolejka i nákladní lanovky. V Oslavanech je nyní otevřeno zábavní centrum Permonium.

Zdroj fotky: Markéta Evjáková, denik.cz.

Most Vysočina na D1 ve Velkém Meziříčí (19 km)

most vysocina_d1Dálniční most Vysočina nad údolím řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí je významná dominanta na trase D1 mezi Prahou a Brnem. Se svou výškou 77,5 m jde o nejvyšší most a druhý nejdelší most na dálnici. Jde o dvě stejné mostovky vedle sebe pro každý jízdní směr. Most byl postaven v letech 1972-78 metodou letmé montáže. Nad železobetonovými pilíři je umístěna vlastní mostní konstrukce z oceli o váze 6 tisíc tun. Autorem projektu byl ing. Antonín Pechal. Model mostu je k vidění v Muzeu Velké Meziříčí.

Zdroj fotky: metrostav.cz, zdopravy.cz.

 

Most Míru na trati Brno - Havlíčkův Brod (19 km)

most miruŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny. Jednou z nich je hluboké údolí říčky Libochovky nedaleko Tišnova. Most Míru s jedním z největších železobetonových železničních oblouků ve střední Evropě umožnil provoz trati od roku 1953.


Zdroj fotky: Mikinx 5 X 3, mapy.cz.

 

Historické vápenictví v Lažánkách (19 km)

vapenna pec_lazankyVápenec se v okolí obce Lažánky těžil od samého středověku a počátek vesnice tvořily dle místních informací chalupy uhlířů a vápeníků. Vápenec byl nezbytnou surovinou pro tavbu železné rudy, která se těžila od 16. století v okolí obce a zpracovávala v osadě Šmelcovna. Hlavními památkami těžby vápence jsou Družstevní svépomocná vápenka, Havílkova vápenná pec a vedlejší těžba kaolinu. Vápenické řemeslo skončilo v Lažánkách až v roce 1970. 

Zdroj fotky: mapy.cz.

Železniční viadukt Mezihoří na trati Brno - Havlíčkův Brod (20 km)

zeleznicni most_mezihoriŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny. Jednou z nich je hluboké údolí říčky Loučky nedaleko Tišnova. Viadukt Mezihoří byl postaven byl v letech 1940 až 1950, výstavbu dočasně pozastavila válka.



Zdroj fotky: Mikinx 5 X 3, mapy.cz.

 

Letiště Náměšť nad Oslavou (20 km)

letiste namest_nad_oslavouVojenské letiště u Náměště nad Oslavou patří mezi hlavní armádní základny v ČR. Pravidelně se na letecké základně koná vojenské cvičení pod hlavičkou NATO pod názvem Ample Strike. Základna je nyní vedená zejména jako vrtulníková. Na letišti má sídlo 22. křídlo Vzdušných sil Armády České republiky.


Zdroj fotky: denik.cz.