Technické památky a díla

Region Velké Bíteše a okolí je rájem technických památek a zajímavostí. V průběhu staletí tudy procházely důležité dopravní trasy. I proto je dnes co obdivovat.

Nabízíme vám seznam technických památek a zajímavostí v okruhu přibližně 50 km od Velké Bíteše.

Velký železniční viadukt Kutiny na trati Brno - Havlíčkův Brod (16 km)

velky viadukt_kutinyŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny. Jednou z nich je hluboké údolí říčky Libochovky. Kromě Mostu Míru údolí zase v jiném místě překlenuje Velký železniční viadukt Kutiny. Je s ním bohužel spojena smutná událost - tragická železniční nehoda z roku 1970, při které zahynulo 31 cestujících (dva vozy mezinárodního expresu Pannonia se z mostu zřítily).

Zdroj fotky: mawenzi.cz.

 

Most Vysočina na D1 ve Velkém Meziříčí (19 km)

most vysocina_d1Dálniční most Vysočina nad údolím řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí je významná dominanta na trase D1 mezi Prahou a Brnem. Se svou výškou 77,5 m jde o nejvyšší most a druhý nejdelší most na dálnici. Jde o dvě stejné mostovky vedle sebe pro každý jízdní směr. Most byl postaven v letech 1972-78 metodou letmé montáže. Nad železobetonovými pilíři je umístěna vlastní mostní konstrukce z oceli o váze 6 tisíc tun. Autorem projektu byl ing. Antonín Pechal. Model mostu je k vidění v Muzeu Velké Meziříčí.

Zdroj fotky: metrostav.cz, zdopravy.cz.

 

Most Míru na trati Brno - Havlíčkův Brod (19 km)

most miruŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny. Jednou z nich je hluboké údolí říčky Libochovky nedaleko Tišnova. Most Míru s jedním z největších železobetonových železničních oblouků ve střední Evropě umožnil provoz trati od roku 1953.


Zdroj fotky: Mikinx 5 X 3, mapy.cz.

 

Železniční viadukt Mezihoří na trati Brno - Havlíčkův Brod (20 km)

zeleznicni most_mezihoriŽelezniční trať č. 250 z Brna do Havlíčkova Brodu (a dál na Kolín) si musela poradit od oblasti Tišnova až po Golčův Jeníkov s terénními nástrahami Českomoravské vrchoviny. Jednou z nich je hluboké údolí říčky Loučky nedaleko Tišnova. Viadukt Mezihoří byl postaven byl v letech 1940 až 1950, výstavbu dočasně pozastavila válka.Zdroj fotky: Mikinx 5 X 3, mapy.cz.

 

Letiště Náměšť nad Oslavou (20 km)

letiste namest_nad_oslavouVojenské letiště u Náměště nad Oslavou patří mezi hlavní armádní základny v ČR. Pravidelně se na letecké základně koná vojenské cvičení pod hlavičkou NATO pod názvem Ample Strike. Základna je nyní vedená zejména jako vrtulníková. Na letišti má sídlo 22. křídlo Vzdušných sil Armády České republiky.


Zdroj fotky: denik.cz.

Vodní nádrž Mostiště (24 km)

vodni nadrz_mostisteMenší ale esteticky velmi pohledná vodní nádrž Mostiště nedaleko Velkého Meziříčí může být cílem pěkného výletu. Byla napuštěna roku 1961 a jezero je dlouhé necelých 5,4 km. Kámen pro stavbu hráze byl nalámán přímo v lomu v místě zatopeného jezera. Část hráze je přímá a část v oblouku. Vodní nádrž Mostiště slouží jako zásobárna pitné vody pro více než 70 000 obyvatel. Mezi její další využití patří ochrana před povodněmi, optimalizování průtoku v letních měsících a energetika.

Zdroj fotky: obecviden.cz.

Masarykův okruh Brno (24 km)

automotodrom brnoMasarykův okruh (Automotodrom Brno) je závodní okruh u Brna určený zejména pro automobilové a motocyklové závody. Leží v katastrech Ostrovačic a Brna-Žebětína. Do roku 2020 se zde konal závod Grand Prix České republiky, který byl zařazen do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů - MotoGP. Okruh je ukryt v listnatých lesích hřebenu Bobravské vrchoviny.


Zdroj fotky: gotobrno.cz.