Atomový kryt 10-Z v Brně
10-Z je kódové označení asi nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu pro představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
Kostnici byste našli na Jakubského náměstí. Dříve se tam nacházel hřbitov, a to už od začátku 13. století. Kostnice vznikla až později. Hřbitov byl na konci 18. století zrušen a kostnice pak uzavřena. Ke slovu se dostala až o mnoho let později, v roce 2001, kdy ji objevili archeologové při průzkumných pracích.
Plavba na lodi spojena s cyklovýletem.
Vítejte v kouzelné oblasti SZ okolí Brna. Prohlédněte si kraj, kudy se procházeli Ríša s Helenkou, známí z Mrštíkovy Pohádky máje, kraj, jemuž vévodí hrad Veveří nad hladinou brněnského moře a kam každoročně jezdí statisíce návštěvníků sledovat impozantní ohňostrojná představení Ignis Brunensis nebo motoristické bitvy na Masarykově okruhu.
Bazilika sv. Prokopa
Opatský chrám, původně zasvěcený Panně Marii, byl budován od 1. poloviny 13. století jako součást benediktinského kláštera, založeného v r. 1101. Bazilika patří ke skvostům středověkého stavitelství. Je postavena v románsko-gotickém slohu. Značně utrpěla při obléhání Třebíče uherskými vojsky Matyáše Korvína v roce 1468. Renovace, provedená architektem Kaňkou v letech 1725 – 31, objevení vstupního portálu v roce 1862, restaurace Kamilem Hilbertem v letech 1924 – 35 a propojení hlavní lodi s kryptou v roce 1998 dodaly unikátní památce dnešní tvář.
Překrásná krajina s možností plavby na lodi. Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Krásu přehrady zvyšují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Zejména z vrcholu Kozlova je krásný pohled jednak přímo na přehradu, která tvoří veliké zákruty, jednak na okolní lesy, jimiž jsou vysoké stráně zarostlé.
Vodní dílo Dalešice na středním toku řeky Jihlavy zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna.
Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou
Předmětem ochrany jsou rulové skalní bloky a přítomnost vzácné flóry a fauny. Členitý skalní blok vznikl mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Název je odvozen od skalního labyrintu.
Dne 26.6.2021 se ve Velké Bíteši uskutečnil 1. ročník Řezbářského sympozia. Díky šikovnosti řezbářů se z kmenů před očima stávaly medvědi, andělé či filmové postavy. Počasí přálo, zábavu dotvářela živá muzika, pro děti byl připraven skákací hrad a nechybělo grilované maso a dobré pivo.