Úžasná bilance dlouholeté spolupráce Velké Bíteše s Favoritem Brno

První titul mistrů světa v kolové, který získali bratři Jan a Jindřich Pospíšilovi v roce 1965, byl pro Tělovýchovnou jednotu Favorit Brno impulsem k založení Turnaje mistrů světa. Úvodní ročníky konané v Brně tu ale narazily na ostrou konkurenci řady jiných sportů. Reakcí na tuto skutečnost byl nápad zkusit v zájmu vyšší divácké účasti „přestěhovat" turnaj v kolové mimo Brno. Volba padla na Velkou Bíteš. Během následných jednání mezi představiteli města Velká Bíteš, Tělovýchovnou jednotou Spartak Velká Bíteš a ředitelem velodromu Favorit Brno ale mohl sotva kdo tušit, jak kolová úžasně obohatí sportovní dění ve Velké Bíteši.

Náročná příprava akce

Připravit tak náročnou akci, jako je turnaj s účastí zahraničních závodníků, nebylo jednoduché. Od organizátorů to představovalo značné úsilí a obětavost. Všichni však měli kladný vztah ke sportu, který se promítl i do příprav. Ředitel velodromu Zdeněk Sendler měl kolem sebe navíc zkušený tým spolupracovníků jak z Brna, tak ze Spartaku Velká Bíteš, který zastupoval jeho předseda Ludvík Tuček.

Velký divácký zážitek

Turnaj v kolové se konal vždy krátce po mistrovství světa a byl tedy atraktivní odvetou za boje o duhové trikoty. Slávu dvacetinásobných brněnských šampionů Pospíšilů není ani třeba připomínat. Tím víc se jejich bitvy s bratry Steinmeierovými, Kingovými a dalšími aktéry ze světové elity setkávaly s velkým zájmem publika i televizních kamer, které turnaje živě přenášely. Řada ročníků byla dvoudenních, vznikla také Velká cena krasojezdkyň, rovněž s elitní účastí. I další rámcový program pravidelně obohacoval zážitky zaplněného hlediště. Díky televizi měla například celá republika možnost vidět slavnostní vyhlášení "Krále cyklistiky" Jiřího Dalera.