Velká Bíteš

Recenze: Michaela Fukačová - violoncello, Renata Ardaševová - klavír

ZpravodajTLESKAL I PETR BENDE

Milý pane Hasoni, navzdory vaší výtce z úvodního slova 2. koncertu BHP musím konstatovat, že i ten nebyl řádný, ale navzdory jeho řádnosti - mimořádný. Vzpomenete si, kdy jste museli naposled přidávat do hlediště židle? I kdyby tentokrát vystupovaly spojené sbory moravských a slovenských učitelů, byli bychom my, posluchači, v převaze.

A těch dětí! Díky, rodičové a pedagogové, díky i vám, žáci ZUŠ a ZŠ! A věřím, že jste nebyli zklamáni. Snad se plní v úvodu citované úsloví o semínkách padajících na úrodnou půdu.

Bylo dobře, že jste vy, mladí, mohli na vlastní oči, vlastně uši, slyšet, k čemu vede píle a láska k hudbě. Koncert totiž zahájily žákyně soukromé klavírní třídy MgA Barbory Kavanové z Popůvek. Žačka 4. ročníku Martina Holčíková přednesla Sarabandu Williama Gillocka a Bítešačka Evička Valešová z třetího ročníku nás potěšila skladbami Ilony Jurníčkové Španělská a Bély Bartóka Vzdálená milá. Díky, děvčata, přejeme vám další úspěchy!

Když v budoucnu uvidím tyrkysovou barvu, připomenu si půvabné interpretky – violoncellistku Michaelu Fukačovou a klavíristku Renatu Ardaševovou, jak kráčejí sálem bítešského kulturního domu, aby zahájily své vystoupení. Již při uvedení Schumannových Kusů v lidovém tónu nám bylo jasné, že budeme okouzleni nejen jejich zjevem. V jejich podání pak zazněla Šostakovičova Sonáta pro violoncello a klavír, následovaná Variacemi na Rossiniho téma Bohuslava Martinů. Nechali jsme se vést hlasem violoncella, které – a teď se opřu o Karla Čapka – se chvílemi sametově chvělo, naříkalo i šeptalo, zpívalo, volalo z výše i hloubky, pak tiše promlouvalo, proudilo jak řeka, a klavír mu účastně odpovídal, hladil i přemlouval, přibližoval se i vzdaloval... Takže myslím, že jsme zapomněli na své dřívější obavy z nepochopení díla současných autorů. A to i díky dámám v tyrkysovém.

Cézar Frank, lutyšský rodák, romantik. Po přestávce, kdy jsme vstřebávali zážitky z první části, si nás docela podmanily romantické tóny jeho Sonáty pro violoncello a klavír.

Závěr patřil Petru Iljiči Čajkovskému a jeho romantické skladbě Pezzo capriccioso (Rozmarný kus). Romantismus, ten my „můžeme".

Samozřejmě jsme si vyžádali i přídavek. Přiznám se, že mi v rozrušení unikl jeho název i autor. Druhý přídavek jsme si nesli s sebou domů jako památku na neobyčejný zážitek:

Antonín Dvořák, Když mě stará matka. Pan Hasoň dokonce strávil jeho celé znění na kolenou. Chtělo by se mi napsat "pokorně", ale bylo jasné, že hledal vhodný záběr a pak se mu nechtělo ostatní rušit poměrně krátkou skladbu vstáváním a přecházením. Pak už jen potlesk, potlesk vestoje. A zde je vysvětlení názvu článku: na balkóně stál a tleskal Petr Bende s členy své kapely. Poslechl si druhou část koncertu. Muzikanti dovedou navzájem ocenit své umění, i když nepatří ke stejnému žánru.

„Krupičkovky," oslovil mě s dcerou na cestě k parkovišti ze tmy hlas pana Maška, „těžká špica, že?" Panu Maškovi nestačil zážitek ze zákroku v nemocnici, potřeboval ještě jeden – určitě příjemnější. Během koncertu seděl na balkonu, ale zážitek z hudby ho o přestávce přiměl k návštěvě obou interpretek. Se smíchem nám sdělil, že jim řekl: „ Holky, nedělejte nám z toho tady v Bíteši Carnegie Hall." Udělaly. Tak pane Mašku, myslíme na vás a těšíme se s vámi na příští koncert v bítešské Carnegie Hall

Zora Krupičková

Foto: Otto Hasoň

Kam vyrazit
20. února 2019 14:00

SENIORKLUB

Povídání s kronikářem města Aloisem Koukolou o Velké Bíteši a jejím regionu. V přísálí kulturního domu,…

21. února 2019 17:00

PŘEDNÁŠKA PERU V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

Přijměte pozvání do Městské knihovny Velká Bíteš ve čtvrtek 21. února od 17 hodin ke společné cestě za…

23. února 2019 20:00

XIV. FARNÍ PLES

Farnost Velká Bíteš Vás srdečně zve na XIV. FARNÍ PLES, který se uskuteční 23. února 2019 od 20 hodin v…

24. února 2019 18:00

BÍTEŠSKÁ AKADEMIE: BOTANICKÉ ZAHRADY V LONDÝNĚ

Kolpingova rodina ve spolupráci s KDU-ČSL Vás zve na BÍTEŠSKOU AKADEMII s Ester Michálkovou (roz.…

Novinky

SPORTOVNÍ PLES 2019 OBJEKTIVEM TOMÁŠE ŠKODY

Tomáš Škoda Je mladý tvůrčí fotograf žijící v Brně, kde pracoval na plný úvazek jako…

SPORTOVEC MĚSTA 2018 OBJEKTIVEM OTTY HASONĚ

Otta Hasoň Ryzí Bítešák, IT specialista První brněnské strojírny ve Velké Bíteši,…

SPORTOVNÍ PLES 2019 OBJEKTIVEM OTTY HASONĚ

Otta Hasoň Ryzí Bítešák, IT specialista První brněnské strojírny ve Velké Bíteši,…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj - únor 2019

Turistické noviny Koruny Vysočiny

Turistické noviny Koruny Vysočiny - zima 2018/2019

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Brožura

kv-malebna-privetiva

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - white
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou
  • Cyklisté vítáni
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí

Nechte si posílat
čerstvé informace z Bítešska

Nahoru