Velká Bíteš

Bítešan na Slovensku

hanusovice-bitesanPrvní zářijový víkend strávila skupina nejstarších tanečníků národopisného souboru Bítešan v doprovodu houslové muziky Bítešan u našich slovenských přátel, v jednom z družebních měst Velké Bíteše, v Hanušovcích nad Topľou.

 

Protože nás čekalo asi 8 hodin jízdy autobusem, abychom se přesunuli přibližně 500 km na východ Slovenska, vyrazili jsme již v pátek ráno. Po příjezdu se nám dostalo milého přijetí od panů primátora města a přednosty města a pracovnice kultury města. Následně byl za naší přítomnosti oficiálně otevřen XXV. Hanušovský jarmok. Jarmok, česky jarmark, býval výroční trh spojený s návštěvou hospod, kde se větší transakce domlouvaly a ty úspěšné také zapíjely. Dnes je nedílnou součástí jarmoku kulturní program na kterém vystupuje řada souborů, skupin a umělců, a to nejen folklórních. Jedním z těchto účinkujících jsme měli být také my, Bítešan.

Po zahájení programu jsme se přesunuli do Malého kaštieľa (kaštieľ je něco jako malý zámek, zámeček, dříve venkovské sídlo nižší šlechty – přesně se do češtiny přeložit nedá, protože v Česku takové stavby nejsou, takže pro ně nemáme ani pojmenování, v žádném případě to ale není kostel!). Tam jsme byli ještě jednou přivítáni a bylo nám nabídnuto malé občerstvení. Poté jsme se ubytovali a začali připravovat na naše večerní vystoupení.

Na pódiu jsme předvedli naše horácké a podhorácké tance, samozřejmě nesmělo chybět úspěšné pásmo Naši staří pijávali a s diváky jsme se rozloučili oblíbenými mlynáři. Po nás vystoupili tanečníci a tanečnice místního souboru Vargovčan, které si můžete pamatovat z jejich účinkování u nás, na předloňském Setkání na Podhorácku.

Tím oficiální program pro tento den končil, ale rozhodně nekončila zábava a družba. Po společné večeři jsme se chopili nástrojů a hráli jsme, zpívali a tancovali do pozdních nočních hodin.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili do Veľkého Kaštieľa, kde se nachází vlastivědné muzeum, abychom si prohlédli velice zajímavé vnitřní expozice. V sousedství muzea byl relativně nedávno vybudován Archeopark, který jsme také navštívili. Zde jsme měli možnost podívat se do obydlí, ve kterých žili naši předkové od starší doby kamenné po raný středověk, případně si vyzkoušet některé z jejich nástrojů či zbraní. Největší zájem mezi námi vzbudila střelba z luku a mletí obilí na ručním mlýnském kole.

Po společném obědě následoval individuální program, kdy bylo možné sledovat vrcholící program na pódiu, procházet trh, ochutnávat místní speciality, atd. Na náměstí jsme vydrželi až do slosování tomboly, na kterou měli někteří z nás také políčeno, ale štěstíčko při nás tentokrát nestálo, takže jsme si žádný suvenýr v podobě výhry neodvezli.

Po večeři s našimi hostiteli jsme si vzájemně předali dary, poděkovali jim a rozloučili se. Čekala nás dlouhá cesta domů, a protože někteří členové Bítešanu byli současně v chase, která měla tuto neděli zvát Bítešáky na naše hody, museli jsme na noc vyrazit na zpáteční cestu.

Byl to sice náročný a intenzivní výjezd, přesto jsme se jej všichni rádi zúčastnili a rádi jsme naše město reprezentovali. Za nás všechny tedy děkuji za přípravy a organizaci zejména panu starostovi Velké Bíteše Milanu Vlčkovi, řediteli Klubu kultury Tomáši Jelínkovi, panu primátorovi města Hanušovce nad Toplou Štefanu Strakovi a jeho paní „kultúrničce" Evě Velebírové, paní Janě Vlčkové, panu Miloslavu Klimentovi, majiteli dopravní společnosti BDS a také panu Velebovi, řidiči, že nás bezpečně dovezl tam i zpět.

Pro více fotografií a informací navštivte naše FB stránky www.facebook.com/Bitesan.

Honza Hotárek, Bítešan

 

Kam vyrazit
21. listopadu 2018 14:00

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ SENIORKLUBU

FINSKO - země tisíců jezer. Cestopisné povídání s Věrou Robotkovou. V přísálí kulturního domu, Vlkovská…

22. listopadu 2018 19:30

KUTLOCH ANEB I MUŽI MAJÍ SVÉ DNY

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na komickou černou komedii plnou ironie o těžkém údělu muže v…

23. listopadu 2018 19:30

PAVEL DOBEŠ

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na koncert Pavla Dobeše.

24. listopadu 2018 - 3. prosince 2018

PŘEDVÁNOČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA

Zveme Vás na předvánoční prodejní výstavu, která se uskuteční od 24. listopadu do 3. prosince 2018 od 9.00 do…

Novinky

POZVÁNKA NA ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Vystoupí děti z mateřských škol z Velké Bíteše a žáci ze ZUŠ Velká Bíteš. Kdy: 2.…

ANKETA DOBROVOLNÍ HASIČI ROKU

Sbor dobrovolných hasičů Velká Bíteš byl nominován za spoluorganizování Bítešského…

VÁNOČNÍ KONCERT V ČIKOVĚ

Přátelé obce Jasenice s podporou zastupitelstva obce Čikov Vás srdečně zvou na 13. ročník…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj - listopad 2018

Turistické noviny Koruny Vysočiny

Turistické noviny Koruny Vysočiny - zima 2018/2019

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - white
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou
  • Cyklisté vítáni
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru