Velká Bíteš

Bítešan na Slovensku

hanusovice-bitesanPrvní zářijový víkend strávila skupina nejstarších tanečníků národopisného souboru Bítešan v doprovodu houslové muziky Bítešan u našich slovenských přátel, v jednom z družebních měst Velké Bíteše, v Hanušovcích nad Topľou.

 

Protože nás čekalo asi 8 hodin jízdy autobusem, abychom se přesunuli přibližně 500 km na východ Slovenska, vyrazili jsme již v pátek ráno. Po příjezdu se nám dostalo milého přijetí od panů primátora města a přednosty města a pracovnice kultury města. Následně byl za naší přítomnosti oficiálně otevřen XXV. Hanušovský jarmok. Jarmok, česky jarmark, býval výroční trh spojený s návštěvou hospod, kde se větší transakce domlouvaly a ty úspěšné také zapíjely. Dnes je nedílnou součástí jarmoku kulturní program na kterém vystupuje řada souborů, skupin a umělců, a to nejen folklórních. Jedním z těchto účinkujících jsme měli být také my, Bítešan.

Po zahájení programu jsme se přesunuli do Malého kaštieľa (kaštieľ je něco jako malý zámek, zámeček, dříve venkovské sídlo nižší šlechty – přesně se do češtiny přeložit nedá, protože v Česku takové stavby nejsou, takže pro ně nemáme ani pojmenování, v žádném případě to ale není kostel!). Tam jsme byli ještě jednou přivítáni a bylo nám nabídnuto malé občerstvení. Poté jsme se ubytovali a začali připravovat na naše večerní vystoupení.

Na pódiu jsme předvedli naše horácké a podhorácké tance, samozřejmě nesmělo chybět úspěšné pásmo Naši staří pijávali a s diváky jsme se rozloučili oblíbenými mlynáři. Po nás vystoupili tanečníci a tanečnice místního souboru Vargovčan, které si můžete pamatovat z jejich účinkování u nás, na předloňském Setkání na Podhorácku.

Tím oficiální program pro tento den končil, ale rozhodně nekončila zábava a družba. Po společné večeři jsme se chopili nástrojů a hráli jsme, zpívali a tancovali do pozdních nočních hodin.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili do Veľkého Kaštieľa, kde se nachází vlastivědné muzeum, abychom si prohlédli velice zajímavé vnitřní expozice. V sousedství muzea byl relativně nedávno vybudován Archeopark, který jsme také navštívili. Zde jsme měli možnost podívat se do obydlí, ve kterých žili naši předkové od starší doby kamenné po raný středověk, případně si vyzkoušet některé z jejich nástrojů či zbraní. Největší zájem mezi námi vzbudila střelba z luku a mletí obilí na ručním mlýnském kole.

Po společném obědě následoval individuální program, kdy bylo možné sledovat vrcholící program na pódiu, procházet trh, ochutnávat místní speciality, atd. Na náměstí jsme vydrželi až do slosování tomboly, na kterou měli někteří z nás také políčeno, ale štěstíčko při nás tentokrát nestálo, takže jsme si žádný suvenýr v podobě výhry neodvezli.

Po večeři s našimi hostiteli jsme si vzájemně předali dary, poděkovali jim a rozloučili se. Čekala nás dlouhá cesta domů, a protože někteří členové Bítešanu byli současně v chase, která měla tuto neděli zvát Bítešáky na naše hody, museli jsme na noc vyrazit na zpáteční cestu.

Byl to sice náročný a intenzivní výjezd, přesto jsme se jej všichni rádi zúčastnili a rádi jsme naše město reprezentovali. Za nás všechny tedy děkuji za přípravy a organizaci zejména panu starostovi Velké Bíteše Milanu Vlčkovi, řediteli Klubu kultury Tomáši Jelínkovi, panu primátorovi města Hanušovce nad Toplou Štefanu Strakovi a jeho paní „kultúrničce" Evě Velebírové, paní Janě Vlčkové, panu Miloslavu Klimentovi, majiteli dopravní společnosti BDS a také panu Velebovi, řidiči, že nás bezpečně dovezl tam i zpět.

Pro více fotografií a informací navštivte naše FB stránky www.facebook.com/Bitesan.

Honza Hotárek, Bítešan

 

Kam vyrazit
21. září 2018 18:00

KONCERT COUNTRY SKUPINY POUTNÍCI

Okrašlovací spolek Dolní mlýn Vás zve na koncert nejslavnější country kapely 80-tých let pod vedením…

22. září 2018 15:00

JAGABABA A TŘI LOUPEŽNÍCI

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na divadelní pohádku JAGABABA A TŘI LOUPEŽNÍCI. Vstupné 100 Kč.

25. září 2018 17:00

TAJEMNÁ MÍSTA ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Městské muzeum Vás zve na přednášku TAJEMNÁ MÍSTA ČECH, MORAVY A SLEZSKA s Janou Molnarovou. Výstavní sál…

28. září 2018 09:00

SVATOVÁCLAVSKÝ POCHOD

Zveme Vás na 9. ročník SVATOVÁCLAVSKÉHO POCHODU, který se uskuteční 28. září 2018. Start v 9 hodin v…

Novinky

OSLAVY 100 LET OD VZNIKU ČSR S KAPELOU HRADIŠŤAN

Informační centrum a Klub kultury Vás srdečně zve na OSLAVY 100 LET OD VZNIKU ČESKOSLOVENSKÉ…

OZNÁMENÍ - VOLBY DO ZASTUPITELSTVA MĚSTA

OZNÁMENÍ O DOBĚ A MÍSTĚ KONÁNÍ VOLEB DO ZASTUPITELSTVA MĚSTA VELKÁ BÍTEŠ podle § 29…

TRADIČNÍ BÍTEŠSKÉ HODY 2018 OBJEKTIVEM TOMÁŠE ŠKODY

Tomáš Škoda Je mladý tvůrčí fotograf žijící v Brně, kde pracoval na plný úvazek jako…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj - září 2018

Turistické noviny Koruny Vysočiny

kv-2018-01-leto

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - white
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou
  • Cyklisté vítáni
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru