Velká Bíteš

NÁŠ TANEC PRO EVROPU

10. 05. 2018

czech-republic-bitesan photo-prodelal-josefLetos v únoru obdržela školní mládež ve Velké Bíteši zajímavou nabídku ke spolupráci v mezinárodním projektu s názvem Unser Tanz für Europa (Náš tanec pro Evropu). Nabídka přišla z belgické školy Goethe-Institut v Bruselu. Studenti této mezinárodní školy oslovili kamarády ve svých domovských zemích, aby představili některý z tradičních lidových tanců a poskytli video sekvenci v délce půl minuty pro zpracovaní společného krátkého dokumentárního filmu složeného z příspěvků všech zúčastněných zemí.

Do projektu se zapojilo 28 škol ze všech 28 členských států Evropské unie. Taneční ukázky ve videodokumentu jsou řazeny v abecedním pořadí německých názvů jednotlivých států - příspěvek z ČR se tak ocitl nikoliv na předpokládaném třetím místě od začátku, ale od konce: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Francie, Estonsko, Finsko, Řecko, Irsko, Itálie, Chorvatsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Česko, Maďarsko a Velké Británie.
Cílem tohoto kulturního projektu přesahujícího národní a kulturní hranice je podnítit diskusi o Evropské unii, jejích směrech a kultuře jako celku prostřednictvím zapojení rozmanitých národních kultur. Mládež v každé zemi se úkolu zhostila po svém a nikoliv vždy předvedla požadovaný tanec lidový. Zpracovatel obdržel opravdu pestrou paletu počinů různorodého obsahu a kvality. Výsledkem je čtvrthodinový průřez kulturní rozmanitosti Evropské unie. Bítešané reprezentovali ČR důstojně a hezky. Od koordinátorky projektu v Bruselu paní Marie Peffenköver jsme obdrželi slova chvály: "The video you did is really amazing and fulfils all our criteria – many, many thanks and our respect for setting everything up in such a short time! Please also express our gratitude to your dancers – they did a great job!"

Šest párů bítešské mládeže předvedlo svižný tanec na píseň v podání Marka Holého Aj, již sem prošel celó Moravu s hudebním doprovodem akordeonu Jaroslava Coufala. Tuto píseň zapsala sběratelka lidových písní Františka Kyselková roku 1907 v obci Křoví. Kvalitní filmový záznam tance zhotovil Josef Prodělal z Muzea Vysočiny Třebíč. Celkovou přípravu a realizaci akce podpořilo Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. Prostory výstavní síně poskytl Klub kultury města Velké Bíteše a také Městské muzeum ve Velké Bíteši. Spolupráci v projektu zaštítila Základní škola ve Velké Bíteši. Každý z tanečníků obdržel vytištěný certifikát s poděkováním z Belgie. Goethe-Institut Brüssel film uvedl při příležitosti Dne Evropy 9. května 2018 a dále v externí prezentaci ve veřejných institucích např. ve velvyslanectvích, ministerstvech a školách.

Videodokument je dostupný na domovské stránce institutu - ZDE  - Česká republika se reprezentuje v čase 11:30 sec.

Silva Smutná

Kam vyrazit
19. ledna 2019 20:00

PLES MĚSTA VELKÉ BÍTEŠE

Informační centrum a Klub kultury Vás srdečně zve na PLES MĚSTA VELKÉ BÍTEŠE, který se uskuteční 19. ledna…

21. ledna 2019 16:30

BESEDA VANDRÁCI

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na vyprávění Pavla Lišky a Jana Révaie.

22. ledna 2019 15:00 - 17:00

BAREVNÉ NÁVŠTĚVNÍ ODPOLEDNE – tentokrát v Červené třídě

Organizuje: Mateřská škola U Stadionu

23. ledna 2019 14:00

SENIORKLUB

Hostem bude starosta města Ing. Milan Vlček V přísálí kulturního domu, Vlkovská 482, Velká Bíteš Organizuje:…

Novinky

PLES MĚSTA VELKÉ BÍTEŠE

Informační centrum a Klub kultury Vás srdečně zve na PLES MĚSTA VELKÉ BÍTEŠE, který se…

XIX. REPREZENTAČNÍ PLES

První brněnská strojírna Velká Bíteš Vás srdečně zve na XIX. REPREZENTAČNÍ PLES,…

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA VELKÁ BÍTEŠ, Tišnovská 116, Vás srdečně zve…

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj - leden 2019

Turistické noviny Koruny Vysočiny

Turistické noviny Koruny Vysočiny - zima 2018/2019

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - white
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou
  • Cyklisté vítáni
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru