Velká Bíteš

NÁŠ TANEC PRO EVROPU

10. 05. 2018

czech-republic-bitesan photo-prodelal-josefLetos v únoru obdržela školní mládež ve Velké Bíteši zajímavou nabídku ke spolupráci v mezinárodním projektu s názvem Unser Tanz für Europa (Náš tanec pro Evropu). Nabídka přišla z belgické školy Goethe-Institut v Bruselu. Studenti této mezinárodní školy oslovili kamarády ve svých domovských zemích, aby představili některý z tradičních lidových tanců a poskytli video sekvenci v délce půl minuty pro zpracovaní společného krátkého dokumentárního filmu složeného z příspěvků všech zúčastněných zemí.

Do projektu se zapojilo 28 škol ze všech 28 členských států Evropské unie. Taneční ukázky ve videodokumentu jsou řazeny v abecedním pořadí německých názvů jednotlivých států - příspěvek z ČR se tak ocitl nikoliv na předpokládaném třetím místě od začátku, ale od konce: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Francie, Estonsko, Finsko, Řecko, Irsko, Itálie, Chorvatsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Česko, Maďarsko a Velké Británie.
Cílem tohoto kulturního projektu přesahujícího národní a kulturní hranice je podnítit diskusi o Evropské unii, jejích směrech a kultuře jako celku prostřednictvím zapojení rozmanitých národních kultur. Mládež v každé zemi se úkolu zhostila po svém a nikoliv vždy předvedla požadovaný tanec lidový. Zpracovatel obdržel opravdu pestrou paletu počinů různorodého obsahu a kvality. Výsledkem je čtvrthodinový průřez kulturní rozmanitosti Evropské unie. Bítešané reprezentovali ČR důstojně a hezky. Od koordinátorky projektu v Bruselu paní Marie Peffenköver jsme obdrželi slova chvály: "The video you did is really amazing and fulfils all our criteria – many, many thanks and our respect for setting everything up in such a short time! Please also express our gratitude to your dancers – they did a great job!"

Šest párů bítešské mládeže předvedlo svižný tanec na píseň v podání Marka Holého Aj, již sem prošel celó Moravu s hudebním doprovodem akordeonu Jaroslava Coufala. Tuto píseň zapsala sběratelka lidových písní Františka Kyselková roku 1907 v obci Křoví. Kvalitní filmový záznam tance zhotovil Josef Prodělal z Muzea Vysočiny Třebíč. Celkovou přípravu a realizaci akce podpořilo Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. Prostory výstavní síně poskytl Klub kultury města Velké Bíteše a také Městské muzeum ve Velké Bíteši. Spolupráci v projektu zaštítila Základní škola ve Velké Bíteši. Každý z tanečníků obdržel vytištěný certifikát s poděkováním z Belgie. Goethe-Institut Brüssel film uvedl při příležitosti Dne Evropy 9. května 2018 a dále v externí prezentaci ve veřejných institucích např. ve velvyslanectvích, ministerstvech a školách.

Videodokument je dostupný na domovské stránce institutu - ZDE  - Česká republika se reprezentuje v čase 11:30 sec.

Silva Smutná

Soutěž o NEJ infocentrum roku 2018
Podpořte nás v anketě o nejlepší informační centrum v kraji Vysočina
Kam vyrazit
19. srpna 2018 15:00

BODYFORM + POWER JOGA

Fitcentrum Velká Bíteš ve spolupráci s Fitness Blue Gym Brno Vás zvou na druhý ročník prázdninové…

25. srpna 2018 09:00

VÝLET NA KOLE – trasa výletu bude upřesněna

Sraz u fotbalového stadionu Organizuje: Seniorklub

31. srpna 2018 16:00

VODNÍK PĚNKAVA

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na představení pro děti. Více info v plakátku.

31. srpna 2018 20:00

ZAKONČENÍ KULTURNÍHO LÉTA

Jupiter club Velké Meziříčí Vás zve na rozloučení s kulturním létem. 

Novinky

TRADIČNÍ BÍTEŠSKÉ HODY 2018 - PROGRAM

Srdečně Vás zveme na kulturní událost Tradiční bítešské hody 2018, které se konají…

HODOVÁ PROHLÍDKA KOSTELA SV. JANA KŘTITELE

Srdečně Vás zveme na PROHLÍDKU KOSTELA SV. JANA KŘTITELE, která se uskuteční o hodové…

VELKOBÍTEŠSKÁ MONSTRANCE

Muzeum ve Velké Bíteši Vás srdečně zve na hodovou výstavu VELKOBÍTEŠSKÉ MONSTRANCE. …

Newsletter

Pro odběr novinek z potálu Bítešsko.com zadejte PROSÍM VÁŠ E-MAIL

Městský měsíčník

Zpravodaj - červenec - srpen 2018

Turistické noviny Koruny Vysočiny

kv-2018-01-leto

Průvodce bítešskem

průvodce I

e-Turistické
noviny

e-noviny

Partneři
  • Velká Bíteš
  • Podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr
  • Kraj Vysočina
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - white
  • Koruna Vysočiny
  • Spolehlivá firma
  • Turistický průvodce Vysočinou
  • Cyklisté vítáni
  • Kraj Vysočina - Fond Vysočiny - bgr

Regionální partner

  • Jupiter Club Velké Meziříčí
Nahoru