TOULKY URALEM S LIBOREM DRAHOŇOVSKÝM

15.3.2018

uralMěstské muzeum společně s Městskou knihovnou Vás srdečně zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v úterý 27. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Libor Drahoňovský se vydal do Ruska sám na vlastní pěst poprvé v roce 1999. V dalších letech v této zemi absolvoval několik jedno či více měsíčních pobytů. Dohromady zde strávil více jak dva roky svého života.

V říjnu loňského roku jsme v muzeu absolvovali povídání o povodí Severní Dviny. Nyní nám pán Drahoňovský přiblíží mnoho zajímavých a krásných míst, ale i život běžných lidí v oblasti Uralu.
Více než dva tisíce kilometrů dlouhé pohoří tvoří hranici mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Není nijak vysoké, nejvyšší hora Narodnaja měří pouhých 1895 metrů, kromě toho se na jeho území nalézají četná průmyslová města. Na Ural se proto rozhodně nevydáme za panenskou přírodou. Za to spatříme velké průmyslové aglomerace jako je Perm a Jekatěrinburg. Navštívíme rovněž nechvalně proslulou Ganinu Jamu, kde byly do šachty opuštěného dolu vhozeny ostatky carské rodiny. Seznámíme se se starobylými městy jako Čerdyň a Solikamsk, jehož chloubou je několik nádherných kostelů ze 17. století a také původní solivar, v současnosti skanzen. Ve Verchoturje a Merkušině si prohlédneme slavné monastýry, kde pan Drahoňovský strávil několik nocí co by poutník. Učiníme asi tisícikilometrovou zajížďku do západosibiřského města Tobolsku, svého času hlavního správního centra celé Sibiře, kde se dodnes dochoval mohutný zděný a bělobou zářící kreml. V autonomní republice Baškortastán podrobněji poznáme tradice a kulturu turkického národa Baškirů a v jižní části Uralu, která přechází v nekonečné rovinaté stepi se pokocháme nádhernou květenou. Zastavíme se také v oblastech obývaných Kazachy a více dozvíme o historii zajímavého města Orenburgu.

Ivo Kříž

Plakat-Drahonovsky 003