OHLÉDNUTÍ ZA POHODOVOU DEVÍTKOU 2016

20.9.2016

IMG 0890Říká se, že 3. ročník sportovních akcí pro veřejnost je kritický. Počáteční nadšení organizátorů i účastníků z nově vzniklé akce postupně opadá a ukáže se, jak je závod skutečně oblíbený a pro závodníky zajímavý. Jelikož letošní ročník PoHodové devítky byl v pořadí právě třetí, měli jsme poněkud obavy. K tomu přispěl i fakt, že došlo k rozšíření věkových kategorií (5 věkových kategorií pro muže, 3 pro ženy) a zejména pak k zařazení závodů pro děti. Počet příchozích dětí jsme si vůbec netroufali odhadnout a trochu se báli, jestli dané kategorie dokážeme vůbec naplnit.

Výsledek nám ovšem vyrazil dech. Hned po zahájení registrací na fotbalovém stadionu se začali scházet rodiče se svými ratolestmi a nedočkavě se ptali nás organizátorů, kdy že a kudy jejich dítka poběží. Nakonec se sešlo na startu celkem 71(!) dětí do 15 let, které byly rozděleny do čtyř kategorií podle věku. Na startu se sešly dokonce děti narozené v roce 2015 i 2016, které absolvovaly 250m trať za pomoci svých rodičů. Vyhlášeni na stupních vítězů byli tři nejrychlejší chlapci a tři nejrychlejší dívky z kategorií děti 0-6 let (zde bez rozdílu pohlaví), mladší žáci II, mladší žáci I a starší žáci. Každý pak dostal v cíli medaili a baliček s občerstvením.

IMG 5618I v dospělé kategorii nás potěšil počet závodníků, kterých jsme na startu přivítali o 11 více než vloni - celkově 58. Za příjemného běžeckého, i když trochu větrného počasí, proťal jako první cílovou pásku Jakub Exner z Pteamu, který svedl velmi zajímavý souboj o prvenství s nakonec druhým v pořadí -cyklistou Jaroslavem Slámou z Křižanova. Jakub Exner zvítězil časem 33:10, čímž pokořil tratový rekord, který držel vítěz předchozích dvou ročníků Ondřej Rosa, o 5 sekund. Na třetím místě, už s větším odstupem, doběhl Pavel Večeřa z SK Fajták. Za zmínku stojí také výkon Martina Veleby (ročník 1998), který prokázal svůj talent celkově 4. místem a vítězstvím v kategorii „Nejlepší Bítešák".

IMG 5617V ženách zcela smetla konkurenci Barbora Novotná skvělým časem 39:19 a obhájila tak své loňské vítězství, následovaná Alicí Markovou z proslulého oddílu STS Chvojkovice Brod. Na třetím místě se umístila „skorobítešačka" Helena Rakovická z Jestřabí. Prestižní kategorii o „Nejlepší Bítešačku" vyhrála Michaela Tuháčková. Že PoHodová devítka překročila hranice blízkého okolí, dokládá účast závodníků ze vzdálených míst naší vlasti - na startu jsme přivítali například nadšence z Kroměříže nebo Jablonce nad Nisou!
PoHodová devítka 2016 je za námi. Z pohledu organizátorů mohu říct, že šlo z hlediska uspořádání o nejnáročnější z dosud proběhlých třech ročníků. Zavedli jsme dětské kategorie, rozšířili kategorie dospělých a připravili další novinky v podobě online registrací a čipového měření, které se velmi osvědčilo a počítáme s ním i do budoucna. Počet účastníků a zejména pak dětí, na kterých byl vidět úžasný zápal a nadšení, nám dokazuje, že naše úsilí má smysl a dodává nám elán do organizace dalšího ročníku, který bude, doufejme, zase o kousek lepší, než ten letošní.
Děkujeme za podporu našim sponzorům a dobrovolníkům, kteří nám velice pomohli v den závodu. Týden po hodech na startu PoHodové devítky 2017 na viděnou!